Przemysła Strożek o Chaplinie i awangardzie w Arsenale

5 marca w białostockiej Galerii Arsenał odbędzie się wykład dr Przemysława Strożka zatytułowany Pop art lat dwudziestych? Chaplin i awangarda. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego?

Barbara Stepanova, „Charlie Chaplin”, 1922, okładka do pisma (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Stepanova, „Charlie Chaplin”, 1922, okładka do pisma (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeśli potrzebujesz modela – popatrz na niego – pisał o Charlim Chaplinie związany z ruchem dada Louis Aragon. Chaplin, pierwszy celebryta filmowy, był w latach 20-stych podziwiany przez wszystkie sfery społeczne: proletariat, inteligencję, środowiska literackie, artystyczne, teatralne, filmowe i nie bez powodu stał się idolem międzywojennej awangardy, która poszukiwała nowych artystycznych inspiracji. To przede wszystkim dadaiści i konstruktywiści widzieli w postaci Chaplina odrębny fenomen kulturowy, a nawet głos walczącego proletariatu, dopełniający nauki Lenina. Choć awangardę lat 20-stych cechował radykalnie lewicowy światopogląd, to jednak fascynacja Chaplinem świadczy o tym, że czerpała ona inspiracje z ikonografii społeczeństwa konsumpcyjnego. Recepcja Chaplina w sztuce historycznej awangardy skłania więc do zastanowienia się, czy zdefiniowany dopiero w latach 50-tych pop art, nie był właściwie kontynuacją sztuki dadaistów i konstruktywistów.

dr Przemysław Strożek – adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, zajmuje się relacjami historycznej awangardy z kulturą popularną i sztuką współczesną

Przemysław Strożek, Pop art lat dwudziestych? Chaplin i awangarda
Wykład odbędzie się 5 marca 2015 roku o godzinie 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku
ul. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz