• 2015-02-25

Ostatnia Rodzina Beksińskich

24 lutego 1929 r. w Sanoku urodził się Zdzisław Beksiński – malarz, rzeźbiarz, fotograf – wybitny polski twórca współczesny. Życiu i pamięci artysty zostanie poświęcony film fabularny Ostatnia Rodzina produkcji studia Aurum Film, w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Zdzisław Beksiński, "Autoportret", fotografia 1956-57, (źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku)

Zdzisław Beksiński, „Autoportret", fotografia 1956-57 (źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku)

Film o rodzinie Beksińskich wyreżyseruje Jan P. Matuszyński, twórca nagradzanego na całym świecie dokumentu Deep Love. Autorem scenariusza zaś jest Robert Bolesto, którego tekst znalazł już wcześniej uznanie, kwalifikując się do finału prestiżowego konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill w 2010 r. Za zdjęcia będzie odpowiadał Kacper Fertacz, laureat Złotej Żaby Camerimage i nagrody za najlepsze zdjęcia festiwalu w Gdyni za Hardkor Disko, a scenografią zajmie się Jagna Janicka, laureatka festiwalu w Gdyni za W ciemności. Opiekunem artystycznym projektu jest Leszek Dawid (Jesteś bogiem). Za produkcję filmu odpowiada studio Aurum Film (min. Carte blanche), którego nowy projekt otrzymał właśnie dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zdjęcia do filmu ruszają wkrótce, niedługo poznamy też doborową obsadę. Ostatnia Rodzina trafi do kin w 2016 roku.

Akcja filmu rozgrywać się będzie na przestrzeni 28 lat. Fabuła skupi się na warszawskim okresie życia słynnego polskiego artysty, Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) oraz jego relacjach z synem, legendarnym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem – Tomaszem Beksińskim (1958-1999).

Ostatnia Rodzina –  film o rodzinie Beksińskich
Reżyser: Jan P. Matuszyński
Dystrybucja: Studio Aurum Film
w kinach w 2016 roku

Dodaj komentarz