Rysunki prasowe Zbigniewa Jujki w CMW

Od 26 lutego w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie można oglądać wystawę pt. Rysunki prasowe Zbigniewa Jujki.

Autor pracy: Zbigniew Jujka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Zbigniew Jujka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Jujka urodził się w 1935 roku w Starym Targu Na Powiślu w województwie pomorskim. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku. Zajmuje się rysunkiem satyrycznym. Znany z publikacji w wielu czasopismach (w tym również zagranicznych). W 1953 roku zadebiutował w Gazecie Zielonogórskiej. Swoje życie zawodowe związał z Dziennikiem Bałtyckim, gdzie od 1963 roku prowadzi cotygodniowy Dzienniczek – satyryczny serwis aktualności. Jest twórcą wielu ilustracji książkowych i plakatów oraz współautorem antologii III Rzeczpospolita w karykaturze.

Jego prace publikowane były w wydawnictwach poświęconych satyrze polskiej i europejskiej. Wydał ponad 50 albumów autorskich. W latach 1989 – 1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Był również jurorem konkursów satyrycznych. Brał udział w krajowych i zagranicznych wystawach – konkursach satyry polskiej, zdobywając wiele nagród. Jest wielokrotnym laureatem Złotej Szpilki przyznawanej przez tygodnik Szpilki, Błękitnego Melonika Charliego w ramach Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. W 2000 roku otrzymał nagrodę Eryka nadawaną przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.

(Jolanta Piwońska)

„Rysunki prasowe Zbigniewa Jujki”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rysunki prasowe Zbigniewa Jujki”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

W wystawie otwieranej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pokażemy około 900 rysunków drukowanych zarówno w prasie codziennej, jak i w periodykach. Rysunki zostały podzielone na kilka grup, m.in.: poczet królów polskich, żarty pobożne, Chopin, auto, tematy muzyczne, obrazki z Gdańska, eko, morze.

Jolanta Piwońska, st. kustosz w Dziale Organizacji Wystaw

Rysunki prasowe Zbigniewa Jujki
Wernisaż: 26 lutego 2015 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 24 maja 2015 roku
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dodaj komentarz