Olaf Brzeski czułym spojrzeniem w Labiryncie

Od 27 lutego w lubelskiej Galerii Labirynt będzie można oglądać wystawę prac Olafa Brzeskiego pt. Czułe spojrzenie.

Olaf Brzeski, „Czułe spojrzenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olaf Brzeski, „Czułe spojrzenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czułe spojrzenie to pierwsza indywidualna wystawa Olafa Brzeskiego w Lublinie, na której prezentowane są najnowsze rzeźby artysty oraz wybrane realizacje z ostatnich sześciu lat. Tytułowe spojrzenie to jeden z pojawiających się w twórczości Brzeskiego tematów, który znajduje swoje rozwinięcie na lubelskiej wystawie. Spojrzenie w jej kontekście ma znaczenie wielowymiarowe – może być rozumiane jako podstawowe narzędzie percepcji, warunek poznania i budowy naszego obrazu rzeczywistości, a także jako pierwotny i jednocześnie najbardziej wyrafinowany sposób komunikacji z drugim człowiekiem. Spojrzenie jest wobec tego najczulszym receptorem sztuk wizualnych oraz, pośrednio i wprost, przekaźnikiem emocji na linii artysta – widz.

Rzeźby Brzeskiego silnie oddziałują na oglądającego na pierwszym – wizualnym – etapie odbioru dzieła – drażniąc jego wzrokowe i estetyczne przyzwyczajenia (Blask, Suche i wilgotne, Upadek człowieka, którego nie lubię, Francis i haszysz). Dopiero gdy patrzący rozwikła wizualną zagadkę, zaczyna się zastanawiać nad znaczeniem tego, co ogląda. W pracach artysty wyczuwalne jest jego silnie zindywidualizowane spojrzenie na obiekt swoich zainteresowań; bez względu na to, czy jest to przyjaciel, prostytutka czy własne odbicie w lustrze – spojrzenie to bywa ostre i przenikliwe, bywa też czułe i łagodne. Brzeski kieruje wzrok również na samego siebie, badając naturę swojej wyobraźni, zastanawiając się nad możliwościami realizacji wykreowanych wizji (Monumentalność, 999).

Paulina Kempisty

Olaf Brzeski (ur. 1975) ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2000). Jest autorem rzeźb, instalacji, wideo i rysunków. Był nominowany do konkursu Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank (2009) oraz Paszportów Polityki (2013). Pracuje w Berlinie i we Wrocławiu.

Olaf Brzeski, Czułe spojrzenie
Wernisaż: 27 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 12 kwietnia 2015 roku
Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5
Lublin

Dodaj komentarz