Diament odnaleziony w popiele

16 lutego nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka Krzysztofa Kąkolewskiego Diament odnaleziony w popiele.

Krzysztof Kąkolewski „Diament odnaleziony w popiele” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Kąkolewski „Diament odnaleziony w popiele” – okładka (źródło: materiały prasowe)

W książce Diament odnaleziony w popiele Krzysztof Kąkolewski ujawnia perfidną, jadowitą propagandę antypolską oraz losy pokoleń, które padły jej ofiarą. Bezlitośnie obnaża kulisy powstania Popiołu i diamentu, książki Jerzego Andrzejewskiego, który został poddany manipulacji UB, a także filmu Andrzeja Wajdy będącego ekranizacją powieści.

Nagromadzenie, spiętrzenie bohaterstwa, nieszczęść i szlachetności po stronie komunistów, podłości, tchórzostwa i zbrodni po stronie niekomunistów dochodzi w książce Andrzejewskiego do swoistej kumulacji.

Główny bohater powieści, Maciek Chełmicki, grany w filmie przez Zbigniewa Cybulskiego, to w rzeczywistości Stanisław Kosicki ps. Bohun, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK. Aresztowany przez komunistyczne władze, został osądzony i skazany na karę śmierci za zabicie w przypadkowej potyczce funkcjonariusza bezpieki, Jana Foremniaka, wojewody kieleckiego. W tym czasie na Kielecczyźnie działał mjr Antoni Heda Szary, który wraz ze swoim oddziałem przeprowadził atak na więzienie w Kielcach i uwolnił kilkuset partyzantów, wśród nich Kosickiego.

Kiedy Bohun opuścił celę, nasilające się represje miały go zabić. Dalsze losy Kosickiego to agonia na śmietniku. Śmietnik to PRL, agonia rozłożona na 50 lat.

Krzysztof Kąkolewski to jeden z najważniejszych polskich przedstawicieli literatury faktu, znany z poruszania tematów bulwersujących i kontrowersyjnych. Uznawany jest za mistrza reportażu oraz specjalistę od estetyki faktu. Popularność zapewniły Kąkolewskiemu wywiady ze zbrodniarzami hitlerowskimi, Co u pana słychać? (1975, 2010), oraz historie o ludzkich dramatach w powojennej rzeczywistości, Węzły wojny (2010). Jego książka Jak umierają nieśmiertelni zaliczana do klasyki polskiego reportażu z dnia na dzień osiągnęła status kultowej, zdradzając m.in. kulisy mordu dokonanego przez Charlesa Mansona w willi Polańskich. Dał się również poznać jako autor kryminałów ze Zbrodniarzem, który ukradł zbrodnię (1969 i 2008) oraz Reporterem kryminalnym (2010) na czele.

Krzysztof Kąkolewski wykładał na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2008 roku został uhonorowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich prestiżową nagrodą Dziennikarski Laur.

Krzysztof Kąkolewski Diament odnaleziony w popiele
Premiera: 16 lutego 2015 roku
Zyska i S-ka

Dodaj komentarz