• 2015-02-24

Panny wyklęte w siedmiu miastach Polski

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbędą się koncerty projektu muzycznego Darka Maleo Malejonka oraz Fundacji Niepodległości, promujące materiał z płyty Panny Wyklęte.

„Panny wyklęte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Panny wyklęte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas występów będzie można usłyszeć także piosenki z kolejnej płyty Panny Wyklęte / Wygnane vol. 1, która jest poświęcona pamięci Żołnierzy Tułaczy. Na przełomie lutego i marca artyści odwiedzą siedem miast w Polsce: Rzeszów, Płock, Warszawę, Szczecin, Wrocław, Łomianki i Pabianice. We wszystkich koncertach wezmą udział Kasia Kowalska i Marcelina, na trasie pojawią się także Marika, Paulina Przybysz i Ania Rusowicz.

Album Panny Wyklęte był inspirowany projektem Fundacji Niepodległości Rok Żołnierzy Wyklętych oraz postacią Danuty Siedzikówny, noszącej pseudonim Inka, która była sanitariuszką leśnych oddziałów. Mając siedemnaście lat została w 1946 roku zamordowana w ubeckim więzieniu w Gdańsku. W tekstach piosenek, napisanych przez znane artystki, można usłyszeć poruszające historie zainspirowane dramatycznymi wydarzeniami z powojennej historii Polski. Utwory na płycie wykonują m.in. Kasia Kowalska, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Halina Mlynkova, Marika, Marcelina, Ifi Ude, Lilu i Paresłów.

Żołnierze Wyklęci tworzyli powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Stawiali opór sowietyzacji Polski, byli przeciwni podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Ustanowione na dzień 1 marca Święto nawiązuje do wydarzenia, jakie miało miejsce tego dnia w 1951 roku, kiedy w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Byli to ostatni koordynatorzy walki przeciwko sowieckiej okupacji. Żołnierze polskiego podziemia kontynuowali walkę jeszcze do 1963 roku, kiedy w walce z obławą Służby Bezpieczeństwa i ZOMO zgiął w Piaskach na Lubelszczyźnie sierż. Józef Franczak ps. Laluś. Pięćdziesiąt lat po jego śmierci powstała płyta Panny Wyklęte.

  • 27.02 Rzeszów – Klub Pod Palmą
  • 1.03 Płock – Rynek – godz. 12.00
  • 1.03 Warszawa – Palladium
  • 2.03 Szczecin – Filharmonia
  • 3.03 Wrocław – Stary Klasztor
  • 8.03 Pabianice

Panny Wyklęte –  projekt Darka Malejonka
Luty / Marzec 2015 roku
Siedem miast w Polsce

Dodaj komentarz