• 2015-02-21

Na ile mieszczańskie wartości są nam bliskie?

Od 28 lutego do 15 marca trwać będzie festiwal My, mieszczanie, którego organizatorem jest Komuna//Warszawa.

„Jeżycjada", fot. Katarzyna Chmura (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jeżycjada", fot. Katarzyna Chmura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na ile mieszczańskie wartości są nam bliskie? Możemy to sprawdzić podczas nadchodzącego festiwalu My, mieszczanie, organizowanego przez Komunę// Warszawa.

Każde z przedstawień oparte jest na jednym z ważnych tekstów kultury, dotyczących doświadczenia mieszczańskiego – i proponuje jego krytyczną lekturę, przewrotną interpretację. Festiwal otworzy spektakl nominowanej do Paszportów Polityki 2014 reżyserki Weroniki Szczawińskiej Teren Badań: Jeżycjada. Powszechnie znana i lubiana saga Małgorzaty Musierowicz rozłożona zostanie na części pierwsze i przekształcona w brawurowy koncert rockowy. W Pigmalionie Wojtka Ziemilskiego nie zobaczymy łzawej historii o dziewczynie z ludu wykształconej przez szlachetnego profesora na prawdziwą burżujkę.

Czerpiąc ze słynnej powieści George’a Bernarda Shawa, reżyser proponuje opowieść o treningu, który musi przejść każdy z nas, aby móc uczestniczyć w kulturze. Ostatni spektakl festiwalu,Tocqueville. Życie codzienne po wielkiej rewolucji, w reżyserii Grzegorza Laszuka, inspirowany jest życiem i tekstami Alexisa de Tocqueville’a, XIX-wiecznego polityka i filozofa. To próba sprawdzenia, czy refleksja nad rodzącą się w młodych Stanach Zjednoczonych klasą średnią, zawarta w słynnej książce O demokracji w Ameryce, pozostaje aktualna we współczesnej Polsce.

My, mieszczanie
Od 28 lutego do 15 marca 2015 roku
Komuna//Warszawa

Dodaj komentarz