Dominika Bęc malarsko w Krakowie

Galeria Olympia w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Dominiki Bęc, którą można oglądać od 13 lutego.

Dominika Bęc, „Byki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Bęc, „Byki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Curriculum vitae Dominiki Bęc uwidacznia dwa istotne fakty jej życiorysu twórczego. Po pierwsze Dominika Bęc jest artystką gruntownie wykształconą. Ma za sobą edukację w prestiżowym liceum plastycznym Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po drugie w sferze jej zainteresowań i praktyki znalazło się malarstwo, a rodzaj tego malarstwa został przez nią dookreślny. Dominika Bęc zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym.

Tak więc malarstwo jako rodzaj sztuk plastycznych jest dla Dominiki Bęc ekspresją twórczą. Tak jasna deklaracja artystyczna w obecnych czasach zasługuje na duże uznanie.

Tematem jej malarstwa jest otaczająca ją rzeczywistość. Klasycznie autoportret w obrazie bez tytułu. Zatrzymany jakby polaroidem kadr w pracy Byki. Refleksyjna scenka w Maskach. Natomiast płótno Dziewczyna z kością nawiązuje ikonograficznie do mistrza Vermeera, a porusza wciąż aktualny problem anorektycznego piękna modelek. W obrazkach z Grenlandii dominuje zaś natura.

Wyobrażam sobie, że szkicami do obrazów są dla artystki fotografie. Zrobione przez siebie aparatem cyfrowym lub zwyczajnie telefonem komórkowym, bądź też znalezione w internetowych zasobach. Nieważne. Ważne jest to, że z ogromną biegłością Dominika Bęc posługuje się paletą barw, zarówno monochromatyczną, w przypadku prac z Grenlandii, jak i polichromatyczną, kiedy z dużą kulturą wizualną stosuje zarówno kolory dopełniające jak i uzupełniające. Szlachetność warsztatu artystki przypieczętowuje technika olejna.

(O.M.)

Dominika Bęc – ur. 1982 w Krakowie, ukończyła Liceum Plastyczne im. Kenara w Zakopanem (2002). W 2007 uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni Prof. St Rodzińskiego (ASP Kraków). Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym. Zameldowana w Krakowie, mieszka na Islandii.

Dominika Bęc, malarstwo
Wystawę można oglądać od 13 lutego do 10 marca 2015 roku
Hotel Best Western Premier w Krakowie

Dodaj komentarz