Anna Jermolaewa o życiowej podróży w Zachęcie

Od 28 lutego w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Dobre czasy, złe czasy. Autorką prac jest Anna Jermolaewa.

Anna Jarmolaewa, „Autoportret z dyktatorem”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Jarmolaewa, „Autoportret z dyktatorem”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rosyjska artystka i opozycjonistka Anna Jermolaewa ponad 25 lat temu, uciekając przez Polskę, znalazła schronienie na Zachodzie. Nigdy nie przestała interesować się Rosją – jej prace niejednokrotnie stanowią osobisty komentarz do sytuacji politycznej i społecznej kraju. 27 lutego artystka zaprezentuje pierwszą indywidualną wystawę w Polsce. Ekspozycja Dobre czasy, złe czasy w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki będzie przeglądem najważniejszych prac z dorobku Jermolaewej.

Anna Jermolaewa jest współzałożycielką Unii Demokratycznej – pierwszej partii opozycyjnej w Rosji. Kiedy zaczęła być nękana przez KGB, zdecydowała się na ucieczkę na Zachód. W maju 1989 roku dotarła do Krakowa. Tu poznała Aleksandrę Wysokińską, która pomogła jej przedostać się do Austrii. Początek życia na Zachodzie nie był dla niej łatwy – musiała zamieszkać w obozie dla uchodźców, a później pracowała jako sprzątaczka. W ciągu kilku lat Austria stała się dla niej nowym domem. Tam ukończyła uczelnię artystyczną, rozpoczęła działalność twórczą oraz zdobyła prestiżowe wyróżnienia. Jej prace są wystawiane w całej Europie, m.in. w Wiedniu, Amsterdamie i Helsinkach.

W działaniach artystycznych Jermolaewa mocno skupia się na kwestiach politycznych. Część prac zostało zainspirowanych współczesnymi ruchami opozycyjnymi w Rosji, jak w przypadku instalacji Metody społecznego oporu na przykładach rosyjskich, która powstała w odpowiedzi na manipulacje podczas wyborów w Rosji 2011 roku. Wystawa w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki jest podsumowaniem najważniejszych prac artystki, które powstały w ciągu ostatnich 15 lat.

Będzie można zobaczyć m.in. instalację Bez tematu (Gułag), w której artystka dotyka historii swojej rodziny. Jermolaewa powraca w okolice Permu, gdzie w 1930 roku była deportowana część jej rodziny. Rosyjska emigrantka odbyła podróż na te tereny razem z byłym nadzorcą obozowym oraz byłym więźniem. Jak powiedziała w rozmowie z kuratorką wystawy:

podróż w przeszłość okazała się podróżą w teraźniejszość i przyszłość Rosji. Cały region jest pełen funkcjonujących obozów pracy, wszędzie zostało mnóstwo drutów kolczastych i wieżyczek kontrolnych. Maria Alochina z Pussy Riot przebywała wówczas w więzieniu w tym regionie. Byłam tam — nie pozwolono mi na odwiedziny, ale mogłam przekazać paczkę.

Na wystawie zostanie zaprezentowana również jedna z najbardziej osobistych prac Jermolaewej, która związana jest z doświadczeniem choroby nowotworowej. W instalacji Zakupy z rodziną artystka mierzy się z utratą włosów po chemioterapii oraz oswajaniem strachu i lęku. Równie osobistą i wzruszającą historię Jermolaewa opowiada w filmie Aleksandra Wysokińska/20 Jahre danach. W pracy pokazuje swoje pierwsze spotkanie z Polką, która wiele lat wcześniej pomogła jej w ucieczce na Zachód.

Kuratorka: Christiane Erharter
Współpraca: Magdalena Komornicka

Anna Jermolaewa, Dobre czasy, złe czasy
Wernisaż: 27 lutego 2015 roku
Wystawę będzie można oglądać do 10 maja 2015 roku
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz