POST – obraz dyscypliny w Socato

Od 21 lutego w Galerii Sztuki SOCATO we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę zbiorową malarstwa pt. POST – obraz dyscypliny.

Karolina Jaklewicz, „EWNS”, 70x70cm, olej na płótnie, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Jaklewicz, „EWNS”, 70x70cm, olej na płótnie, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Post – czas kiedy ma się ochotę na coś pozbawionego zbędnych dodatków, sztucznych barwników i lukrowej dekoracji. Czas kiedy chcemy zbliżyć się do istoty rzeczy, dotknąć sedna sprawy. Próbą takiego zbliżenia może być sztuka abstrakcyjna, zwłaszcza geometryczna. Abstrakcja geometryczna unika rozbudowanej dekoracji, narracji, bohaterów z zawiłymi historiami w tytule. Daleka jest od moralizatorstwa, komentowania. Gubi ślady polityki, nie chce mówić językiem codzienności. Tworzy własne kody, zdefiniowaną i niezależną przestrzeń. Dyscyplina w tym wypadku, to rodzaj świadomego ograniczania, redukcji, wyboru. Post jest wyzwaniem. Podobnie jak wyzwaniem jest budowanie nowych artystycznych zdarzeń w ramach abstrakcyjnego świata form i symboli.

Skład POSTu to twórcy związani z międzynarodową grupą artystów posługujących się językiem geometrii skupionych wokół kuratorki i historyka sztuki prof. Bożeny Kowalskiej (Mateusz Dąbrowski, Karolina Jaklewicz, Michał Misiak, Olga Ząbroń). Poza tym finaliści i laureaci IV PSM Świeża Krew oraz Promocji 2014 – Katarzyna Feiglewicz i Daniel Cybulski a także wielokrotnie nagradzany rysownik Jarosław Grulkowski i rzeźbiarz Bartłomiej Węgrzyn.

Na wystawie zostaną pokazane kompozycje przestrzenne Bartłomieja Węgrzyna, łączące tradycje klasycznych dzieł awangardy z wpływami współczesnego designu. Nuta designu zabrzmi także w obiektach graficzno-przestrzennych Mateusza Dąbrowskiego z cyklu Lustra. Abstrakcyjne filmy video, oparte na zjawisku interferencji zaprezentuje Michał Misiak. Jarosław Grulkowski pokaże nagrodzone na ostatnim Triennale Rysunku w Pilźnie prace z cyklu Molekuły. Reprezentacja malarska to minimalistyczne abstrakcje Daniela Cybulskiego, krakowska szkoła koloru w linearnych kompozycjach Olgi Ząbroń, zredukowane i wyciszone prace Katarzyny Feiglewicz oraz surrealno-geometryczne obrazy Karoliny Jaklewicz.

Artyści biorący udział w wystawie: Daniel Cybulski, Mateusz Dąbrowski, Jarosław Grulkowski, Katarzyna Feiglewicz, Karolina Jaklewicz, Michał Misiak, Bartłomiej Węgrzyn, Olga Ząbroń

Kuratorki: Karolina Jaklewicz, Magdalena Bobko

POST – obraz dyscypliny
Wystawę będzie można oglądać od 21 lutego do 21 marca 2015 roku
Galeria Sztuki SOCATO we Wrocławiu

Dodaj komentarz