Jerzy Bereś: Ja proponuję osąd, osąd tego, co Państwo w tej chwili widzą

Od 5 marca w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę pt. Ja proponuję osąd, osąd tego, co Państwo w tej chwili widzą. Jerzy Bereś (1930–2012). Ekspozycja z cyklu poświęconego mistrzom sztuki współczesnej jest realizowana w ramach programu GSW – Klasycy sztuki współczesnej.

Jerzy Bereś, „Wstań”, 1988, fot. Witold Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Bereś, „Wstań”, 1988, fot. Witold Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tym razem zaprezentowana zostanie twórczość Jerzego Beresia – jednego z najciekawszych polskich rzeźbiarzy i akcjonerów. Artysta urodził się w 1930 r. w Nowym Sączu, zm. 25 grudnia 2012 w Krakowie.

Prekursor performensu i body art’u, legendarny artysta niezależny, mistyk i wieszcz, prowokator i skandalista, romantyk – etykiety powszechnie opisujące sztukę Jerzego Beresia, ujmują tylko w sposób powierzchowny charakter jego twórczości. Jerzy Bereś łączył twórczość z refleksją teoretyczną. Formalna strona jego działań łączy w sobie koncepcje rzeźby, jako czystej bryły w przestrzeni oraz akcję. Od roku 1967 Bereś rozszerzył swoją sztukę o publiczne wystąpienia, które, jak sam podkreślał, nie były happeningami czy performensami, ale manifestacjami. Akcje te – podobnie jak rzeźby – miały ingerować w rzeczywistość zastaną, również w kontekście politycznym. Beresia interesowała przestrzeń sztuki, jako teren bezinteresownego zaangażowania prowadzącego do faktów twórczych bez cech produktu.

Ekspozycja w Opolu jest okazją do poznania i zrozumienia w pełni twórczości Jerzego Beresia. Retrospektywna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej ma również charakter edukacyjny, będzie posiadać bogatą ofertę działań, kierowaną do młodzieży, studentów oraz osób dorosłych.

Kurator wystawy: Jerzy Hanusek.
Kuratorka projektu Klasycy Sztuki Współczesnej: Agnieszka Dela-Kropiowska

Ja proponuję osąd, osąd tego, co Państwo w tej chwili widzą. Jerzy Bereś (1930–2012)
Wernisaż: 5 marca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 26 kwietnia 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12
Opole

Dodaj komentarz