• 2015-02-19

Witek Górka – retrospektywa w ZPAF Gallery

Od 13 lutego w krakowskiej ZPAF Gallery będzie można oglądać wystawę pt. Witek Górka – retrospektywa.

© Witek Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

© Witek Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa oparta jest na fotografiach z archiwum artysty z dekady lat 80-tych. Prezentację otwiera fragment reportażu z Wydarzeń Sierpniowych w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, a zamyka fotografia z obchodów 10-cio lecia tego historycznego zdarzenia, rysując tło dla pozostałych fotografii. Różnorodność twórczości Witolda Górki pozwala przyjrzeć się Polsce tamtych lat z perspektywy wydarzeń politycznych, artystycznych i towarzyskich, zaskakująco barwnych, jak na utarte wyobrażenie o szarości lat 80-tych.

Wystawie towarzyszy obszerny wywiad z artystą, zarejestrowany w 2013 roku w ramach projektu ruchome historie fotografii podczas 11 edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Witold Górka – 1945–2013. Artysta związany z Krakowem. Zajmował się fotografią reportażową i artystyczną.W drugiej połowie lat 70. był członkiem Grupy Roboczej. Jego fotografie wydarzeń sierpniowych w1980 roku stały się kanonem wyobrażeń na ten temat. Ikonami epoki. Fotografował też wydarzenia artystyczne w tym głównie teatr. Dokumentował życie kulturalne Krakowa.

Od roku 1978 należał do Związku Polskich Artystów Fotografików będąc przez kilka lat członkiem Zarządu oraz członkiem Komisji Kwalifikacyjnej. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Królewskiej Bibliotece w Kopenhadze.

Kurator: Gaweł Kownacki

Witek Górka – retrospektywa
Wernisaż: 13 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 8 marca 2015 roku
ZPAF Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz