Bologna Ragazzi Award dla polskich twórców

Trzech polskich twórców zostało wyróżnionych tegoroczną Nagrodą Bologna Ragazzi, przyznawaną książkom dla dzieci najlepszym pod względem graficznym i edytorskim: Jan Bajtlik w kategorii non-fiction za książkę Typogryzmoł oraz Katarzyna Bogucka wraz z Szymonem Tomiło w kategorii books & seeds za Wytwórnik Kulinarny.

Jan Bajtlik, „Typogryzmoł” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jan Bajtlik, „Typogryzmoł” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Typogryzmoł (Wydawnictwo Dwie Siostry) to książka aktywnościowa, wspomagająca naukę liter – do bazgrolenia, rysowania, malowania i wyklejania. To książka o szalonych literach, które udają wieżowce i zamieniają się w zwierzęta, zakopują się w śniegu i zjeżdżają na nartach, wygłupiają się i zapraszają do zabawy. W tej interaktywnej książce litery zostały zwolnione z nudnych obowiązków, które na co dzień wypełniają w czytankach i w elementarzach. Nie muszą już stawać w rządku, układać się w zdania ani cokolwiek znaczyć. Każda z nich staje się przede wszystkim wyrazistym kształtem, który inspiruje, budzi skojarzenia i uruchamia wyobraźnię.

Autor, Jan Bajtlik, jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, twórcą ilustracji, książek autorskich i plakatów. To zdobywca wielu nagród w polskich i międzynarodowych konkursach graficznych, w tym wyróżnienia Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY.

Katarzyna Bogucka, Szymon Tomiło „Wytwórnik Kulinarny” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Katarzyna Bogucka, Szymon Tomiło „Wytwórnik Kulinarny” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wytowrniki (Wydawnictwo Wytwórnia) to seria autorskich zeszytów kreatywnych. Tu talent i pomysłowość artysty ilustratora łączą się z nieskrępowaną twórczością artysty dziecka. Tym razem w Wytwórniku Kulinarnym ilustratorka Kasia Bogucka i grafik-kucharz Szymon Tomiło zapraszają do wspólnej uczty. Mały czytelnik może wraz z  autorami książki zaplanować zakupy, odwiedzić targ, pojechać na piknik, urządzić restaurację i poznać przepis na pyszne drożdżówki. Wystarczy coś do rysowania i można stworzyć swój niepowtarzalny, kulinarny zeszyt.

Bologna Ragazzi Award dla Jana Baltlika oraz Katarzyny Boguckiej i Szymona Tomiło
18 lutego 2015 roku
Targi Książki w Bolonii (od 30 marca do 2 kwietnia 2015 roku)

Dodaj komentarz