• 2015-02-19

Masz w domu pamiątki z Bałut?

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza łodzian do włączenia się w przygotowania nowej wystawy Bałuty – mitologia/faktografia, planowanej z okazji stulecia przyłączenia Bałut do Łodzi, która potrwa od maja do października.

Pocztówka ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi (źródło: materiały prasowe)

Pocztówka ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi (źródło: materiały prasowe)

Do aranżacji ekspozycji muzeum poszukuje przedmiotów, które wiążą się z historią tej dzielnicy. Wszyscy byli lub obecni mieszkańcy Bałut, którzy mają ciekawe pamiątki i chcieliby zaprezentować je w muzeum, proszeni są o kontakt z Marcinem Szymańskim z Działu Historii.

Poszukujemy fotografii miasta lub zdjęć rodzinnych, pocztówek, dokumentów urzędowych i osobistych, takich jak np. akty stanu cywilnego, legitymacje, dyplomy. Interesują nas także przedmioty użytku codziennego, które mają wartość sentymentalną – dzięki nim chcemy na wystawie oddać klimat minionych czasów. Tego typu rzeczy łodzianie często mają w swoich domach nawet o tym nie wiedząc. Leżą zakurzone i zapomniane w piwnicach lub na strychach. A choć z pozoru mogą wyglądać na nieprzydatne, często okazują się ważnymi świadkami historii. Takie rzeczy mogą stać się przyczynkiem do opowieści o życiu w tej dzielnicy, charakterystycznych sposobach pracy czy spędzania wolnego czasu – opowiada Marcin Szymański, kurator projektu. – Przedmioty byłyby wypożyczone od sierpnia do października 2015, a później zwrócone właścicielom.

Bałuty – mitologia/faktografia to projekt realizowany przez Muzeum Miasta Łodzi z okazji 100. rocznicy przyłączenia Bałut do Łodzi. Złożą się na niego realizowane od maja do października: mobilna wystawa czasowa, wystawa plenerowa, konferencja i wydawnictwo naukowe oraz program działań edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Wszystkie wydarzenia ukażą losy Bałut przez pryzmat zmian przestrzennych, społecznych, kulturowych oraz administracyjnych, jakim były one poddawane na przestrzeni dziejów. Inauguracja projektu nastąpi w Noc Muzeów – 18 maja.

Planszowa wystawa plenerowa stanowić będzie vademecum wiedzy o Bałutach i uzupełnienie informacji przedstawionych na wystawie czasowej w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi. Na planszach z infografikami przedstawiona będzie skrócona historia Bałut. Wystawa będzie prezentowana na Bałutach, w miejscach publicznie dostępnych.

Na wystawie czasowej w siedzibie muzeum, Pałacu Poznańskich, w układzie problemowo-chronologicznym przedstawiona zostanie historia Bałut w poszczególnych etapach rozwoju, kończąc na współczesności. Dzięki nowoczesnej aranżacji (m.in. mapa interaktywna) zwiedzający samodzielnie poznają najciekawsze miejsca na tym terenie. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na mieszkańców tego obszaru i wybrane aspekty ich życia, takie jak: warunki życia, handel, religia itp. Wystawa zakłada również wywołanie specjalnej przestrzeni wymiany myśli i obiektów z mieszkańcami. Część eksponatów na wystawie pochodzić będzie właśnie od samych mieszkańców Łodzi, a pozyskane obiekty będą uzupełnione szerszym kontekstem.

Zwieńczeniem wystawy będzie konferencja naukowa poświęcona dziejom Bałut w ujęciu interdyscyplinarnym: historycznym, kulturowym, architektonicznym. Muzeum Miasta Łodzi opublikuje tom zawierający artykuły przedstawione podczas obrad. Wstęp na konferencję będzie otwarty.

Muzeum Miasta Łodzi planuje także podjęcie działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i dorosłych, które będą prowadzone zarówno w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi, jak i w przestrzeni miasta oraz ogrodu Pałacu Poznańskich. Mieszkańcy Bałut zostaną zaproszeni do współtworzenia efektów projektu: osobistych map i przewodników po dzielnicy, które następnie będą prezentowane w pracowni edukacyjnej Muzeum Miasta Łodzi jako odrębna wystawa łodzian. Pierwsze aktywności edukacyjne zostaną podjęte w maju podczas Nocy Muzeów oraz Senioraliów 2015.

Bałuty  mitologia/faktografia
Od maja do października 2015 roku
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz