Rafał Werszler za maskami w Galerii Pod Plafonem

Od 20 lutego w Galerii Pod Plafonem we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac Rafała Werszlera pt. Maski.

Rafał Werszler, „Maski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Werszler, „Maski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Techniką wyplatania zainspirowałem się podczas warsztatów na Międzynarodowym Sympozjum Sztuki Włókna – Warsztat Twórczy Kowary w 2012 r. Od tego czasu przetwarzanie materiału recyklingowego, jakim jest papier gazetowy, stało się jednym ze sposobów mojej wypowiedzi artystycznej. Formowanie tego materiału poprzez stosowanie różnych splotów dało mi możliwość nadania im przestrzennego charakteru. Zastosowałem tradycyjne sploty tkackie oraz własne, podkreślające trójwymiarowość form. Moje obserwacje jako portrecisty – rysownika przekształciłem w rzeźbiarskie formy. Od wielu lat intryguje mnie mimika ludzkiej twarzy, która tu stała się tematem przewodnim w kreowanych przeze mnie papierowych pracach. W dzieciństwie nieodłączna była mi plastelina, na studiach rzeźbiarskie fascynacje realizowałem w formach szklanych. Teraz papier, materię przeciwstawną wobec szkła, zmuszam do plastycznego działania. I choć szkło tworzy się z ognia a papier w ogniu ginie, oba te materiały są bardzo trwałe, jeśli się o nie odpowiednio dba.

Moje maski łączą w sobie tkaninę, rzeźbiarstwo i poszukiwania w obrębie portretu. Posługuję się wyselekcjonowanym materiałem makulaturowym, tym samym moja twórczość bliska jest sztuce recyklingu, lecz wyłącznie jako materii. Kreując obiekt, masę wykorzystuję jako materiał sam w sobie, tworzony od podstaw i każdorazowo indywidualnie traktowany. W maskach uwidaczniam wyrazy ludzkiej twarzy, czasami lekko ironicznie, ale też z akcentowaniem groteskowych elementów. Nie satyryczność jednak jest dla mnie istotna, ale uchwycenie w tym materiale różnorodności – po prostu człowiek z Metra – bladym świtem, późną nocą czy w środku dnia. Przygotowanie ekspozycji to długotrwały proces. Zajął mi ponad dwa lata. W trakcie powstawania masek, pojedyncze rzeźby prezentowałem na kilku zbiorowych, międzynarodowych wystawach.

Rafał Werszler, Maski, 2015

Rafał J. Werszler (ur. 1968 r.) – w 1993 r. uzyskał z wyróżnieniem dyplom magistra sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1993 r. plastyk w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu (od 2000 r. kierownik Działu Poligrafii). W latach 2000-2009 brał aktywy udział w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych we Wrocławiu. W 2003 r. został odznaczony Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. W 2008 r. otrzymał stypendium twórcze Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W 2011 r. został honorowym członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa Cyklistów. Radny Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Miasta Wrocławia (kadencja: 2013-2017).Twórczo zajmuje się: sztuką włókna, rysunkiem, grafiką artystyczną, wydawniczą, ekslibrisem, fotografią, filmem dokumentalnym i artystycznym, szkłem unikatowym, rzeźbą, malarstwem, batikiem, satyrą, aranżacją przestrzeni wystawienniczej. Designer, pisze felietony i wiersze. Autor wystaw indywidualnych (do 2014 roku – 24 wystawy), uczestnik wystaw zbiorowych krajowych i zagranicznych (do 2014 roku udział w 170 wystawach). Laureat twórczych nagród i wyróżnień.

Rafał Werszler, Maski
Wystawę można oglądać od 20 lutego 2015 roku
Galeria Pod Plafonem
Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Dodaj komentarz