Gdańska Galeria Miejska otwiera swe wrota

20 lutego, przedostatni weekend trwania wystawy Who makes Europe, Gdańska Galeria Miejska zaprasza na oprowadzanie po swoich trzech oddziałach.

Adi Matei, „Słoiki szczęki”, wystawa „Who makes Europe”, fot. K. Olechnowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adi Matei, „Słoiki szczęki”, wystawa „Who makes Europe”, fot. K. Olechnowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbiorowa wystawa Who makes Europe kuratorowana przez Susanne Hinrichs składa się z wypowiedzi 25 artystów. Różnorodne formy wypowiedzi – od wideo, poprzez instalacje do performancu – sprawiają, że ich głos w dyskusji o Europie jako wspólnej idei staje się bardzo różnorodny. Wspólna historia oraz współczesne problemy podejmowane są przez artystów z 11 krajów. Wśród nich zobaczyć można także cztery prace polskich artystów: Doroty Nieznalskiej, duetu Karska / Went oraz Andrzeja Wasilweskiego i Krzysztofa Wróblewskiego.

Spacer rozpocznie się w 4G, gdzie prezentowane są prace Marco Godoya, Antonio R. Montesinosa, Eléonore de Montesquion, Cipriana Muresana, Paidy Larsena, Fabiana Reimanna i Patricia J. Reis. Zobaczyć tu można między innymi instalację Godoya Dewaluacja obrazu: monety euro – symbol wspólnej Europy, pozbawione elementów charaktetystycznych dla każdego kraju. W 4G pokazywany jest także film Naine autorstwa Eleonore de Montesquion, opowiadający o życiu Estonki, która urodziła się w ZSRR a obecnie żyje w mieście podzielonym rzeką na część estońską i rosyjską. Nader aktualną kwestią jest napływ imigrantów do Europy – o tym traktuje film Juliana Öflera i Paidy Larsena Mr. Imigrant.

W GGM1, najmniejszej galerii, znajdują się zaledwie cztery prace. Wśród nich jest instalacja Paralizator ideologii Andrzeja Wasilewskiego oraz wideo Obieg zamknięty duetu Karska / Went. Wasilewski zbudował instalację na bazie głośników plazmowych, działającą na zasadach generatorów wysokiego napięcia wytwarzającego iskrę, stanowiącą źródło fal dźwiękowych. Paralizator wypowiada w różnych językach cytaty z “Państwa” Platona, które to dzieło jest fundamentem europejskiej kultury. Z kolei Alicja Karska i Aleksandra Went pokauzją wideo, którego tematem jest pytanie o prymat cywilizacji nad naturą.

W GGM2 prezentowane jest między innymi wideo dokumentujące projekt Klary Hobzy Nurkowanie przez Europę. Koniec działań zaplanowany jest na 2040 rok, a do tego czasu Hobza planuje przepłynąć całą Europę pod wodą. Z kolei Dorota Nieznalska w swoich filmach wskazuje trzy miejsca pamięci – nieistniejące mauzoleum niemieckiego bohatera narodowego w Tannenbergu (obecnie Stębark); nieukończony ośrodek wczasowy Prorze dla ludu robotniczego III Rzeszy oraz popadłe w ruinę Mauzoleum Totenburg (obecnie Wałbrzych) kojarzone z obrzędami nazistowskimi. Do kwestii znanej także dobrze w Polsce odnosi się w swojej pracy Adi Matei. Jego instalacja Słoiki szczęki została stworzona na podstawie doświadczenia przywożenia od rodziców obiadów pakowanych w słoiki oraz ich późniejszego oddawania. Z cyklicznym ruchem słoików wiążą się liczne wspomnienia i przemyślenia o emocjach i tabu rodzinnych oraz społecznych.

W oddziale GGM2 od 13 lutego trwa także wystawa malarstwa Piotra Janasa Ostatnie prace.

Artyści: Filippo Berta (Włochy), Florenty/Türkowsky (Francja/Niemcy), Marco Godoy (Hiszpania), Klara Hobza (Czechy), Lukas Hofer (Niemcy), Fancis Hunger (Niemcy), Cécile Ibarra (Francja), Karska/Went (Polska), Adi Matei (Rumunia), Eleonore de Montesquion (Francja/Estonia), Antonio R. Montesinos (Hiszpania), Ciprian Muresan (Rumunia), Dorota Nieznalska (Polska), Virgile Novarina (Francja), Öffler/Larsen/Cerclin (Niemcy/Holandia), Fabian Reimann (Niemcy), Patricia Reis (Portugalia), Max Schaffer (Niemcy), Pablo Serret de Ena (Hiszpania), Andrzej Wasilewski (Polska), Krzysztof Wróblewski (Polska)

Oprowadza: Iwona Bigos, dyrektor GGM

Oprowadzanie po wystawach
Oprowadzanie rozpocznie się 20 lutego 2015 roku o godzinie 18.30 (start w 4G)
Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G), ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2
Gdańska Galeria Miejska 1 (GGM1), ul. Piwna 27/29
Gdańska Galeria Miejska 2 (GGM2), ul. Powroźnicza 13/15

Dodaj komentarz