Młode Malarstwo w Gdańsku. Dyplomy 2014

Od 23 lutego w Auli ASP w Gdańsku będzie można oglądać wystawę pt. Młode Malarstwo w Gdańsku. Dyplomy 2014.

Malwina Chrościńska, „Oblicze morderstwa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malwina Chrościńska, „Oblicze morderstwa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

To już siódma z kolei publikacja poświęcona dyplomom magisterskim bronionym w kolejnych latach na Wydziale Malarstwa Akademii sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2014 było to 16 realizacji dyplomowych – na kierunku malarstwo, ale dzięki otwartości promotorów i opiekunów aneksów, prezentują szerokie spektrum tak postaw twórczych, jak i technik oraz mediów.

Tym razem pojawiło się kilka realizacji korzystających z technik tradycyjnie przypisanych do obszaru intermediów. Na wydziale malarstwa nie są one traktowane jako fetysz, ale przyjmowane jako nowe doświadczenie indywidualnego obrazowania. Zdarza się, że po kilku latach edukacji część studentów odnajduje dodatkowe możliwości techniczno-warsztatowe właśnie w obszarze tzw. intermediów, nie porzucając jednak myślenia obrazem, światłem i kolorem.

Postawy poszukujące, odporne na wszelkie ortodoksje, kreatywne artystycznie, zawsze bardzo cieszą, bo otwierają studentów-dyplomantów na indywidualną drogę twórczą i dają szansę ciągłego rozwoju artystycznego.

Równie szeroki, jak wachlarz dostępnych technologii, jest zakres problemów, które absorbują młodych artystów. Można wśród nich dostrzec zarówno działania adorujące formę, wypowiedzi bardzo osobiste, czy wręcz intymne, jak i podejmowanie dyskursu ze współczesnymi strategiami, odwołującymi się do rynku, promocji i autopromocji. Załączone recenzje wprowadzają w ten świat różnorodnych postaw, ekspresji i wyrażanych przez nie teoretycznych spekulacji.

Nie sposób nie pochwalić się spektakularnymi sukcesami, jakie nasi absolwenci osiągnęli w 2014 roku.

Filip Ignatowicz podczas wystawy Najlepsze Dyplomy ASP w Polsce otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Małgorzata Kalinowska, w ramach tego samego wydarzenia, została wyróżniona. Ewa Juszkiewicz, po sukcesie na Bielskiej Jesieni w poprzednim roku (Grand Prix), poprawiła swoją lokatę w rankingu Kompasu Młodej Sztuki, uzyskując w 2014 roku pozycję liderki. Jakby tego było mało – jako jedna z pięciorga polskich artystów zakwalifikowała się do głośnej publikacji angielskiego kuratora i galerzysty Kurta Beersa 100 Painters of Tomorrow (Thames & Hudson Ltd, London 2014). Doceniła ją także Kapituła Nagrody Prezydenta Gdańska dla Młodego Twórcy, uznając Ewę za najlepszą artystkę w kategorii sztuk wizualnych w 2014 roku. Warto tu nadmienić, że aż piątka naszych malarzy, łącznie z laureatką otrzymała nominację do tej nagrody, co samo w sobie jest wyróżnieniem. Są to – poza laureatką – Ewelina Baran, Daniel Cybulski, Filip Ignatowicz i Honorata Martin. Michał Łagowski i Honorata Martin, razem z Ewą Juszkiewicz, zostali zaproszeni do udziału w głośnej wystawie Co widać. Polska sztuka dzisiaj w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Honorata Martin i Michał Łagowski znaleźli się na pierwszych miejscach w kategorii Najlepiej zapowiadający się artyści w rankingu opiniotwórczego portalu Obieg za rok 2014. Daniel Cybulski, nasz ubiegłoroczny absolwent, otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych w Legnicy a w ścisłym finale tegoż znalazły się Karolina Bracławiec i Maria Szachnowska. Do finału Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch zakwalifikowali się Daniel Cybulski, Noemi Staniszewska i Maria Szachnowska, a Zofia Błażko, Piotr Makowski, Agata Wojcieszkiewicz i Anna Wypych kolejny rok z powodzeniem współpracują z galeriami we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, co można nazwać sukcesem normalności, nie mniej istotnym, niż wyróżnienia w konkursach.

Młode Malarstwo w Gdańsku. Dyplomy 2014
Wernisaż: 23 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 11 marca 2015 roku
Aula ASP w Gdańsku
ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
Gdańsk

Dodaj komentarz