Bondarowicz, Kempisty, Trzepałka – Najlepsze z najlepszych w Muzeum Karykatury

Od 6 marca w warszawskim Muzeum Karykatury będzie można oglądać wystawę pokonkursową pt. Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku 2014.

Marcin Bondarowicz, I Nagroda, Rysunek Roku 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Bondarowicz, I Nagroda, Rysunek Roku 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na początku marca Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie zaprezentuje najlepsze karykatury i rysunki satyryczne 2014 roku. Przy ul. Koziej 11 zagoszczą zabawne i zaskakujące prace artystów karykatury, którzy w ubiegłym roku wzięli udział w organizowanym przez Muzeum całorocznym konkursie na Rysunek miesiąca.

Na ekspozycji Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku 2014 zostanie pokazanych ponad 100 najlepszych rysunków satyrycznych i karykatur laureatów konkursu, zdobywców I, II i III nagród oraz wyróżnień honorowych, uznanych artystów i przedstawicieli młodego pokolenia, w zabawny sposób komentujących wydarzenia minionego roku. Znajdą się wśród nich m. in. Marcin Bondarowicz, Henryk Cebula, Robert Kempisty, Wiesław Zięba oraz Maciej Trzepałka.

– Przygotowywana przez nas wystawa stanowi rezultat III edycji ogólnopolskiego konkursu Rysunek miesiąca: styczeń – grudzień, którego byliśmy organizatorem – mówi Elżbieta Laskowska, p.o. dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie. – W finałowym rozstrzygnięciu konkursu wzięły udział 134 prace, z których wyłoniliśmy 3 najlepsze. A było z czego wybierać, bo w ciągu 12 miesięcy otrzymaliśmy aż 1794 rysunków konkursowych – dodaje.

Ostateczny werdykt jest następujący:

I nagrodę otrzymał Marcin Bondarowicz za pracę bez tytułu, stanowiącą satyryczny komentarz do sytuacji po tak zwanej aferze podsłuchowej w świecie polskiej polityki. II nagroda powędrowała do Roberta Kempistego za pracę pt. Wołodia, która nawiązuje do konfliktu zbrojnego na Ukrainie i dramatu związanego z tragicznym w skutkach działaniem jednej ze stron. Laureatem III nagrody został Maciej Trzepałka za niezwykle sugestywną pracę pt. Święto miłości.

Wręczenie nagród odbędzie się w czasie wernisażu wystawy pokonkursowej w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Równolegle z ekspozycją Najlepsze z najlepszych. Rysunki Roku 2014 odbędzie się wystawa Zbigniew Woźniak. Świat satyry. To prezentacja prac jednego z najbardziej cenionych i ostatnio najczęściej nagradzanych w konkursach twórców karykatury i rysunku satyrycznego w Polsce. Indywidualna wystawa artysty stanowi nagrodę Muzeum Karykatury w konkursie Najlepsze z najlepszych. Rysunki Roku 2013.

Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku 2014
Wernisaż: 5 marca 2015 roku
Wystawę będzie można oglądać do 17 maja 2015 roku
Muzeum Karykatury w Warszawie

Dodaj komentarz