Nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych

22 lutego Polskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych już po raz trzeci uhonoruje nagrodą twórcę najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego dystrybuowanego w ubiegłym roku.

Polskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (źródło: materiały prasowe)

Polskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (źródło: materiały prasowe)

W wyniku pierwszego etapu głosowania członków Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, które trwało od 1 do 25 stycznia, spośród 24 filmów wyłoniono 5, które będą walczyć o Nagrodę PSC za najlepsze zdjęcia. Są to: Bogowie – zdjęcia Piotr Sobociński Jr, Hardkor Disko – zdjęcia Kacper Fertacz, Miasto 44 – zdjęcia Marian Prokop, Pod Mocnym Aniołem – zdjęcia Tomasz Madejski, i Stacja Warszawa – zdjęcia Arkadiusz Tomiak.

Podobnie, jak w przypadku nagród American Society of Cinematographers, o wyróżnieniu decydują tylko i wyłącznie autorzy zdjęć. Nagrodę PSC może otrzymać polski autor zdjęć do filmu polskiego, zagranicznego lub powstałego w koprodukcji, a także zagraniczny autor zdjęć do filmu polskiego lub koprodukowanego przez polskiego producenta, który miał dystrybucję kinową w polskich kinach w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku.

W trakcie gali Nagrodę PSC za Całokształt Twórczości otrzyma Wiesław Zdort. Podobnie, jak w ubiegłych latach, Stowarzyszenie postanowiło uhonorować osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i promocji polskiej kinematografii. Nagrody Specjalne PSC odbiorą Roman Gutek, Agnieszka Holland i Kazimierz Kutz.

Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC – Polish Society of Cinematographers) powstało w 1994 roku. Wśród członków PSC znajdują się zarówno operatorzy z dużym dorobkiem (m.in. Witold Sobociński czy Jerzy Wójcik), jak i młodzi twórcy. Stowarzyszenie od samego początku zajmuje się aktywnym reprezentowaniem interesów środowiska, popularyzacją zagadnień związanych ze sztuką operatorską i podkreślaniem roli zdjęć w budowaniu filmowej narracji.

Wręczenie nagród Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych
22 lutego 2015 roku
Villa Foksal
Warszawa

Dodaj komentarz