Tribute to Emmett Williams w Galerii AT

Od 23 lutego w poznańskiej Galerii AT będzie można oglądać wystawę pt. Tribute to Emmett Williams. Ekspozycja odbędzie się w ramach 14. edycji pokazów z cyklu Książka i co dalej.

Emmett Williams, „Alphabet Square” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Emmett Williams, „Alphabet Square” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kolejnej edycji pokazów z cyklu Książka i co dalej Galeria AT zaprezentuje prace Emmetta Williamsa związane przede wszystkim z poezją konkretną i wizualną oraz dźwiękową. Artysta był znany z licznych pokazów performance, na których prezentował swoje utwory poetyckie np. Musica czy Meditation no 1; w jakimś sensie łączące w strukturze semantyczno-wykonawczej poezję konkretną z poezją dźwiękową. Emmett Williams należał niewątpliwie do tych artystów dla których alfabet, logiczny zestaw liter, stał się główną inspiracją i zarazem punktem wyjścia do budowania wypowiedzi w sztuce. W utworach poetycko-wizualnych Williamsa układ liter czy słów stanowił zawsze szczególną, intelektualną konstrukcję; niejednokrotnie była to wyrafinowano-dygresyjna gra znaczeniowa, jak również były to wypowiedzi przesycone swoistym humorem i dystansem do otaczającej rzeczywistości.

O twórczości Emmetta Williamsa tak pisała przed laty Małgorzata Dawidek Gryglicka:

Akcja performance, ruch i spontaniczna gra z odbiorcą stały się najczęstszą formą działania tego artysty. Dlatego przywołując postać Williamsa w odniesieniu do poezji konkretnej, mamy na myśli nie tylko jego poematy zamknięte na stronicach katalogów czy wypełniające wnętrza galerii, ale utwory dodatkowo eksploatowane przez tego artystę w recytacji (…) Również dlatego zalicza się Williamsa do grona artystów tworzących poezję dźwiękową oraz stojących na pograniczu zapisu i dźwięku. Istnieje obszerny zbiór płyt z zarejestrowanymi koncertami – recytacjami utworów poesie sonore wygłaszanymi przez samego artystę, jak i innych twórców recytujących jego utwory.

Będzie to trzeci już pokaz prac Emmetta Williamsa w Galerii AT (2001, 2004). Prace eksponowane na wystawie pochodzą z archiwum Galerii AT oraz z prywatnej kolekcji prof. Jarosława Kozłowskiego.

Emmett Williams (ur. 1925 r. w Greenville, USA – zm. 2007 r. w Berlinie); artysta amerykański, jeden z prekursorów poezji konkretnej. Od 1962 roku uczestniczył w pokazach FLUXUS-u. W roku 1967 opracował i wydał An Antology of concrete poetry, książkę będącą do dzisiaj podstawowym kompendium wiedzy na temat poezji konkretnej. Był wykładowcą na Harvard University, Hochschule der Künste, Berlin, Sommerakademie für Bildende Kunst, Salzburg. W 1987 roku był kuratorem Międzynarodowego Seminarium Sztuki ETC w Warszawie. W 2005 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu przyznała Williamsowi tytuł Honoris causa. Był autorem wielu książek m.in. konkretionen, Sweethearts, Selected Shorter Poems, My life in Flux-and Vice Versa. W sztuce zajmował się grafiką, książką artystyczną, poezją wizualną, performance. Prace artystyczne prezentował na wielu wystawach i akcjach performance w prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie (w Polsce m.in. w Galerii Akumulatory 2, Poznań, Galerii RR, Warszawa, Galerii AT, Poznań, Muzeum Artystów, Łódź, Galerii Oko/Ucho, Poznań).

Tribute to Emmett Williams
W ramach 14. edycji Książka i co dalej
Wernisaż: 23 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 6 marca 2015 roku
Galeria AT
ul. Solna 4
Poznań

Dodaj komentarz