Steven Galloway – 22 dni oblężenia w rytm utworu Albinioniego

Książka Stevena Gallowaya Wiolonczelista z Sarajewa ukaże się 18 lutego w Wydawnictwie Marginesy. Powieść o oblężeniu Sarajewa dotyka tematu człowieczeństwa i sensu w sytuacji skrajnie trudnej.

Steven Galloway, „Wiolonczelista z Sarajewa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Steven Galloway, „Wiolonczelista z Sarajewa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Sarajewo podczas oblężenia w 1992 roku. Snajperzy sieją śmierć. Wybuchy moździerzy zabijają mieszkańców. A wiolonczelista siedzi przy oknie i gra Adagio Albinoniego. W pewnej chwili wybuch pocisku zabija dwadzieścia dwie osoby stojące w kolejce po chleb. Przez następne dwadzieścia dwa dni każdego popołudnia wiolonczelista schodzi na dół i, grając Adagio, oddaje hołd zmarłym.

Steven Galloway opisuje historię oblężonego miasta z perspektywy trzech mieszkańców Sarajewa: Kenana, który stara się zdobyć wodę dla swoich bliskich, Dragana, który boleśnie przeżywa rozłąkę z synem i żoną, i kontrsnajperki o pseudonimie Strzała. To opowieść o przetrwaniu, o walce z pokusą nienawiści, o niezłomności ludzkiego ducha mimo strachu i cierpienia.

Steven Galloway urodził się w Vancouver w 1975 roku. Debiutował powieścią Finnie Walsh (2000), nominowaną do kanadyjskiej nagrody First Novel Award. Jego druga powieść, Podniebny spacer (2003, wyd. polskie 2006), była nominowana do nagrody im. Ethel Wilson i została przetłumaczona na kilka języków. Jego najnowsza powieść The Confabulist (2014) znalazła się w finale The Rogers Trust Fiction Prize.

Ta porywająca opowieść wykracza poza swój czas i miejsce. To historia uniwersalna, świadectwo poszukiwania sensu, odkupienia i człowieczeństwa nawet w obliczu niewyobrażalnej grozy.

Khaled Hosseini

Steven Galloway, Wiolonczelista z Sarajewa
Premiera: 18 lutego 2015 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz