Tomek Mistak. Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi

Od 13 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Sandomierzu można oglądać wystawę prac Tomka Mistaka pt. Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi.

Tomek Mistak, „Wrak”, 90x130 cm, akryl na płótnie, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Mistak, „Wrak”, 90x130 cm, akryl na płótnie, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

…Każdy z cykli niesie głęboką prawdę o nas samych i naszej kulturze. Wszystko w tych obrazach jest złudzeniem, któremu ulegamy patrząc. To, co wydaje się być twardym betonem, okazuje się warstwami delikatnego laserunku, łuszczące się powierzchnie wraków są również zatrzymaną w czasie iluzją. Przedmioty trwałe i niezmienne w rzeczywistości, jak potężne statki czy miejskie gmachy, okazują się często bardziej kruche i poddane przemijaniu niż przypuszczamy. Równie zmienne i relatywne są znaczenia, jakie im się nadaje. Człowiek dziś tworzy, a jutro porzuca swe dzieła, nie dbając o ich dalszy los. Artysta poniekąd przedłuża ich życie i nadaje mu nowy sens. Subtelna materia malarstwa pozwala uwiecznić to, co odchodzi w zapomnienie. Prace Tomka Mistaka możemy odczytywać więc jako refleksję nad istotą trwania i nieuchronnością przemijania, które nie prowadzi do niebytu, lecz do przemiany.

Agata Sulikowska Dejena

Tomek Mistak, „Rozi”, 130x89 cm, akryl na płótnie, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Mistak, „Rozi”, 130x89 cm, akryl na płótnie, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Mistak – urodzony w 1978 roku w Sanoku. Dyplom z malarstwa na Instytucie Sztuk Piêknych Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2005r. Uprawia malarstwo sztalugowe, głównie akryl na płótnie. Mieszka i pracuje w Sanoku. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe.

Tomek Mistak, Dwadzieścia pięć mil podmorskiej żeglugi
Wernisaż: 13 lutego 2015 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 8 marca 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Rynek 11
Sandomierz

Dodaj komentarz