• 2015-02-14

Wyzwolenie czy zniewolenie? Prezentacja katalogu w Pałacu Krzysztofory

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na promocję katalogu Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków w ramach cyklu spotkań Salon książki krakowskiej. Spotkanie odbędzie się 18 lutego o godz. 18.00 w Pałacu Krzysztofory.

„Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków” (źródło: materiały prasowe)

„Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków” (źródło: materiały prasowe)

W rozmowie udział wezmą: prof. dr hab. Henryk Stańczyk, dr Monika Maszewska-Łupiniak, Grzegorz Jeżowski.  Spotkanie poprowadzi Marcin Baran.

Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków jest katalogiem do wystawy czasowej prezentowanej w Fabryce Schindlera. To opowieść nie tylko o historii mitu osnutego wokół przyjaźni polsko-radzieckiej stworzonego przez propagandę komunistyczną, ale także o trzech ważnych dla Krakowa powojennych latach, o wybranych najważniejszych wydarzeniach z tego okresu: obchodach święta 3 maja, przebiegu i wynikach referendum ludowego w roku 1946 oraz wyborach do Sejmu Ustawodawczego w roku 1947.

Dlaczego taki mit stworzono akurat dla Krakowa? Odpowiedź nasuwa się sama: bo to miasto magiczne, miasto wyjątkowe, miasto mające wielkie znaczenie dla historii Polski. Specjalny manewr sowieckich armii miał być niejako darem przyjaźni, miał świadczyć o szacunku Związku Sowieckiego dla dziedzictwa narodowego naszego kraju.

A dlaczego ten mit manewru, który rzeczywiście zniewolił Kraków, jest taki trwały? Przyczyn trzeba szukać nie tylko w skutkach działań propagandowych, które w czasach PRL tę skłamaną opowieść szeroko wprowadziły do edukacji, literatury, sztuki i utrwaliły w pamięci zbiorowej. Kiedy myślimy o przeszłości, kiedy próbujemy ją zrozumieć, często odnosimy się do niej właśnie poprzez mity, obiegowe skojarzenia zakorzenione w zbiorowej pamięci.

A tak naprawdę Kraków uniknął większych zniszczeń i strat w wyniku sprzyjającej dla Sowietów sytuacji militarnej, która wytworzyła się na froncie wschodnim. Zimą z 1944 na 1945 rok Kraków był, na szczęście, trzeciorzędnym celem militarnym dla Niemców i Sowietów.

Salon książki krakowskiej
Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków – prezentacja katalogu
18 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Pałac Krzysztofory w Krakowie

Dodaj komentarz