Paweł Pieniążek pozdrawia z Noworosji

30 stycznia w Wydawnictwie Krytyka Polityczna ukazała się książka reporterska Pawła Pieniążka Pozdrowienia z Noworsji, w której autor opisuje narodziny i konsekwencje konfliktu na Ukrainie.

Paweł Pieniążek, „Pozdrowienia z Noworosji” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Paweł Pieniążek, „Pozdrowienia z Noworosji” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wojna na Ukrainie zaskoczyła Europę, która przywykła do odwiecznego pokoju w pobliżu swoich granic. Jak się okazało, niesłusznie. Po dramatycznych wydarzeniach na kijowskim Majdanie i rosyjskiej aneksji Krymu akcja przeniosła się do Donbasu, gdzie prorosyjscy separatyści zamarzyli o nowym regionie Rosji – Noworosji. Nieliczne początkowo demonstracje przeistoczyły się w otwarty konflikt zbrojny podsycany i wspierany przez władze w Moskwie.

Paweł Pieniążek na bieżąco relacjonował te wydarzenia dla polskiej prasy, radia i telewizji. Był pierwszym dziennikarzem, który dotarł do wraku zestrzelonego przez separatystów samolotu malezyjskich linii lotniczych. W Pozdrowieniach z Noworosji opisuje tragikomiczne narodziny konfliktu i jego tragiczne konsekwencje – katastrofę humanitarną, zniszczone miasta i zdruzgotane marzenia ludzi o normalnym życiu.

Paweł Pieniążek jest na wschodzie Ukrainy praktycznie od początku konfliktu. Pieniążek to praktycznie instytucja, był wszędzie, orientuje się. Dziennikarze, wymieniając się informacjami, chcąc nie chcąc obracają Pieniążkiem jak dziennikarską walutą. Pieniążek mówił, że…Pieniążek pisał, że…Pieniążek był w…Pozdrowienia z Noworosji to owoc tego obracania się i bycia wszędzie. Rozjaśnia sprawę i pozwala spojrzeć na wszystko od każdej strony. Bo był z każdej strony i widział.

Ziemowit Szczerek

Paweł Pieniążek (źródło: materiały prasowe)

Paweł Pieniążek (źródło: materiały prasowe)

Paweł Pieniążek (1989) – dziennikarz specjalizujący się w tematyce Europy Wschodniej. Relacjonował wydarzenia na Majdanie i konflikt zbrojny we wschodniej Ukrainie. Współpracuje z Dziennikiem OpiniiNową Europą WschodniąNew Eastern Europe, Informacyjną Agencją Radiową Polskiego Radia S.A. i Tygodnikiem Powszechnym. Publikował m.in. w Gazecie WyborczejNewsweekuPolityce i Wprost.

Paweł Pieniążek, Pozdrowienia z Noworosji
Premiera: 30 stycznia 2015 roku
Wydawnictwo Krytyka Polityczna

Dodaj komentarz