Katarzyna Swinarska o dygresyjnej tożsamości w Wozowni

24 lutego w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się spotkanie z Katarzyną Swinarską pt. Dygresyjna tożsamość połączone z pokazem jej filmów: 3 portrety: Nieznalska, Baumgart, Ołowska, Swinarska jako Akt III Kobro i Dygresyjna tożsamość.

Katarzyna Swinarska, „3 portrety: Nieznalska, Baumgart, Ołowska”, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Swinarska, „3 portrety: Nieznalska, Baumgart, Ołowska”, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) odnosi się wrażenie, że problem tożsamości artystycznej tworzącej kobiety jest dla Swinarskiej jednym z najistotniejszych. Że twórczość jest dla niej w dużym stopniu polem określania się jako tworząca kobieta.

W tym procesie istotne znaczenie mają inne artystki, jej poprzedniczki, ale i rówieśniczki. Swinarska z dużą uwagą śledzi proces ich zmagania się z kreowaniem twórczej tożsamości i funkcjonowaniem jako artystka w społeczeństwie, a także w relacjach z bliskimi. Takie artystki jak wspomniana już Katarzyna Kobro, ale także Olga Boznańska, czy ze współczesnych: Anna Baumgart, Dorota Nieznalska czy Paulina Ołowska są jednymi z najważniejszych bohaterek jej prac. Ten wybór artystek nie prowadzi do zbudowania nowego kanonu. Nie chodzi tu o pokazanie zapomnianych twórczyń, by je odkryć, co jest często celem działań w obrębie feministycznej historii sztuki. W pracach Swinarskiej mamy do czynienia z tymi kobietami, które odniosły sukces. Przygląda się ona temu jak to się udało, ale też jakim kosztem. (…)

Agata Jakubowska, fragment tekstu Sztuka kobiet według Katarzyny Swinarskiej.

Na zdjęciu: Katarzyna Swinarska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Katarzyna Swinarska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Swinarska ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, po czym pracowała jako grafik i web designer dla agencji reklamowych i multimedialnych. Ma troje dzieci. Od 2009 roku maluje, realizuje prace video oraz instalacje multimedialne. W 2014 obroniła pracę doktorską na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii oraz w USA. Mieszka i pracuje w Sopocie.

Spotkanie z Katarzyną Swinarską. Dygresyjna tożsamość
Spotkanie i pokaz filmów odbędzie się 24 lutego 2015 roku o godzinie 18.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz