Maryam Hassan o oszołomionych masach w Ustce

Od 19 lutego w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce będzie można oglądać wystawę prac Maryam Hassan pt. The Bewildered Masses.

Maryam Mohammed Hassan, „The Bewildered Masses”, Centrum Aktywności Twórczej w Ustce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maryam Mohammed Hassan, „The Bewildered Masses”, Centrum Aktywności Twórczej w Ustce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maryam Mohammed Hassan – egipska artystka zajmująca się fotografią. Mieszka, pracuje i tworzy w Kairze. Ukończyła studia na 6 October University, a od 2011 roku jest asystentem na macierzystej uczelni. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych w Egipcie i zagranicą.

Maryam Hassan używa fotografii do interpretacji otaczającego jej świata, do eksploracji fragmentów życia jako abstrakcyjnych form, do wejścia w całkowicie odmienny wymiar rzeczywistości i rozwijania intuicyjnego rozumienia ukrytych znaczeń bytu i życia. Inspirują ją chwile utraty pamięci, dlatego traktuje aparat fotograficzny jak czarodziejską różdżkę, która zatrzymuje chwilę w upływającym czasie i zapisuje ją w celu zapamiętania.

Patrząc na jakiś obraz, widzimy jego całość i ogólną budowę, a nie zawarte w nim fragmenty. Rozpoznajemy całość obrazu bez względu na jego ewentualne usterki. Ponadto, żeby widzieć cały obraz, staramy się pomijać odstępy, łączyć i scalać rzeczy powiązane lub bliskie sobie. Ludzie podzieleni na grupy powtarzają te same idee i w ramach swojej grupy działają jak stado, bezmyślnie i bez wizji, przy czym każda grupa przywiązuje się do swojej przestrzeni. Wygląda to tak, jakby ten sam wzór powtarzał się na wąskiej przestrzeni, gdzie ludzie z danej grupy nie widzą ani nie słyszą ludzi z innych grup. Przy tego rodzaju holistycznym spojrzeniu masy ludzkie mogą wyglądać spokojnie, harmonijnie i jednorodnie; jednak gdy dokładniej przyjrzymy się szczegółom, dostrzeżemy prawdę; dopiero wówczas ujrzymy oszołomiony tłum.

Maryam Hassan

Maryam Hassan, The Bewildered Masses / Oszołomione masy
Wernisaż: 19 lutego 2015 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 25 lutego 2015 roku
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Dodaj komentarz