Jospeh Roth w Austerii

Wydawnictwo Austeria przedstawia serię Joseph Roth. Dzieła zebrane. W lutym ukazały się pierwsze tomy: HiobKrypta kapucynów oraz Fałszywa waga.

Jospeh Roth „Hiob” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jospeh Roth „Hiob” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Joseph Roth, Hiob. Powieść o człowieku prostym, przekład Józef Wittlin, wstęp Jerzy Pilch

Hiob. Powieść o człowieku prostym to historia Mendla Singera – pobożnego, bogobojnego i prostego Żyda, wykonującego skromny zawód nauczyciela. W uwspółcześnionej wersji biblijnej opowieści Mendel, doświadczywszy nieznośnych cierpień i straty, doczekuje cudownej odmiany losu.

Mendel Singer-Hiob Rotha sławny nie jest. Jego religijność nie jest wyjątkowa. Ale jest nieskazitelna. Czy wie o nim Bóg? Raczej nie. Szatan? Z całą pewnością. Hiob teraz to jest naród. Naród Hiobów. To zmienia proporcje. O co Bóg ma teraz pytać szatana? Czyś zwrócił uwagę na wybrany naród sług moich? W końcu książę ciemności nie jest idiotą. Sytuacja jest skomplikowana. Bóg się odwraca. Sytuacja Hioba zostaje zmultiplikowana. Bóg się odwraca. Niektórzy powiadają, że umiera.

Jerzy Pilch

Joseph Roth, Krypta kapucynów, przekład Józef Wittlin, wstęp Adam Zagajewski

Krypcie kapucynów, kontynuacji wybitnego Marsza Radetzky’ego, Roth po raz ostatni roztacza przed czytelnikiem uniwersum Austrii. Jej główny bohater Franciszek Ferdynand, ostatni z Trottów, słoweńskiego rodu obdarzonego szlachectwem pod Solferino, przygląda się końcowi republiki austriackiej.

Roth daje swoim postaciom mnóstwo znakomicie podpatrzonych rysów, mnóstwo szczegółów psychologicznych; nieomal widzimy ich twarze, słyszymy ich śmiech i płacz, ciekawi jesteśmy ich dalszych losów, martwimy się ich porażkami – dużo bardziej zapewne niż końcem dynastii Habsburgów, o którym wiedzieliśmy przecież od dawna.

Adam Zagajewski

Joseph Roth, Fałszywa waga, przekład Aleksander Wat, wstęp Renata Gorczyńska

Akcja Fałszywej wagi rozgrywa się w galicyjskim miasteczku Złotogród na krańcach Cesarstwa, do którego przybywa Anzelm Eibenschütz, by objąć posadę cechmistrza. Cesarstwo chwieje się w posadach, już za chwilę o jego losach zdecydują gwałtowne ruchy odśrodkowe.

Jak trafnie zauważył brytyjski krytyk Julian Evans, proza Rotha ma dziewiętnastowieczny élan, natomiast jego poczucie absurdu egzystencji jest całkowicie nowoczesne i stawia go w rzędzie największych pisarzy XX wieku. Istnieje takie określenie angielskie, a poets’ poet, poeta ulubiony przez poetów. W odniesieniu do Josepha Rotha można by je zmodyfikować i nazwać go a writers’ writer. Z najwyższą atencją odnoszą się do jego twórczości nobliści Nadine Gordimer i J.M. Coetzee, autorzy przenikliwych szkiców poświęconych jego dziełu.

Renata Gorczyńska

W przygotowaniu są następne dzieła Jospeha Rotha: Marsz Radetzky’egoHotel SavoySpowiedź mordercyUcieczka bez kresuZipper i jego ojciecHistoria nocy 1002Rodzina Bernheimów.

Jospeh Roth. Dzieła zebraneHiobKrypta kapucynówFałszywa waga
Premiera: luty 2015 roku
Wydawnictwo Austeria

Dodaj komentarz