Zawsze z Martą Podgórnik

Premierowy zbior wierszy Zawsze autorstwa Marty Podgórnik wydany zostanie przez Biuro Literackie we Wrocławiu 23 lutego i dołączy do zestawu książek towarzyszących jubileuszowej edycji Portu Literackiego 2014.

Marta Podgórnik, „Zawsze" (źródło: materiały prasowe)

Marta Podgórnik, „Zawsze" (źródło: materiały prasowe)

Mimo że to najmniej obszerna publikacja autorki, Zawsze powstawało przez kilka ostatnich lat. Rozpoznawalny styl Marty Podgórnik doprowadzony został do perfekcji, przez co poszczególne zdania i frazy w nowym tomie wydają się być jeszcze bardziej kąśliwe i wyrafinowane.

Wiersze wyraźnie odsłaniają życiowe porażki i sukcesy głównej bohaterki, znanej z poprzednich książek pochodzącej z Gliwic poetki. Niektóre utwory powstawały w tym samym czasie, co teksty z poprzedniego tomu – Rezydencja surykatek (2011).

Książka ta nie tylko była nominowana do najistotniejszych wyróżnień w Polsce, ale też autorka otrzymała za nią Literacką Nagrodę Gdynia. Uznawana przez wielu czytelników za najważniejszą poetkę swojego pokolenia Marta Podgórnik została wreszcie doceniona przez krajowych krytyków. Wiersze autorki Rezydencji surykatek tłumaczono na wiele języków, w tym szwedzki. Udane ubiegłoroczne występy Marty Podgórnik w kraju literackiego Nobla zaowocują tam wkrótce publikacją książki.

Urodzona w 1979 roku poetka zadebiutowała jako siedemnastolatka zbiorem Próby negocjacji, wyróżnionym główną nagrodą w konkursie im. Jacka Bierezina. Wszystkie kolejne książki począwszy od Paradiso z 2000 roku wydane zostały przez Biuro Literackie. Były to: Długi maj (2004), Opium i Lament (2005), Dwa do jeden (2006), Pięć opakowań (2008), wspomniana już Rezydencja surykatek (2011) oraz tom Nic o mnie nie wiesz (2012), na który złożyły się wiersze wybrane przez Romana Honeta.

Marta Podgórnik, Zawsze
Premiera: 23 lutego 2015 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz