Małgorzata Kręcka-Rozenkranz o miłości i innych demonach

Od 3 lutego w Galerii ASP w Gdańsku można oglądać wystawę prac Małgorzaty Kręckiej-Rozenkranz pt. Miłość i inne demony.

Małgorzata Kręcka-Rozenkranz, „Miłość i inne demony”, rysunek tuszem, lakier do paznokci, 100x70 cm, 2010–2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Kręcka-Rozenkranz, „Miłość i inne demony”, rysunek tuszem, lakier do paznokci, 100x70 cm, 2010–2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książka Gabriela Garcii Marquez’a O miłości i innych demonach to niezwykła opowieść o małej, dwunastoletniej markizie, której rude włosy ciągnęły się za nią niczym tren panny młodej i która, ugryziona przez psa zmarła na wściekliznę, a wsławiwszy się po śmierci wieloma cudami, czczona była w karaibskich osadach. (G.G.Marquez)

To historia egzorcyzmów, niemożliwej miłości, opętania… Moje prace zostały zarażone tą szczególną tajemnicą sączącą się leniwie przez gorącą atmosferę Karaibów. Ich symbolika jest jednak także bardzo uniwersalna i bardzo osobista.

Małgorzata Kręcka-Rozenkranz – uzyskała dyplom w 1987 roku na Wydziale Rzeźby gdańskiej PWSSP, w pracowni prof. Edwarda Sitka. Wówczas także otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od ukończenia studiów jest związana zawodowo z ASP w Gdańsku, gdzie w 2005 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego a od roku 2014 pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego ASP. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Czynnie zajmuje się rysunkiem i rzeźbą. W swoich obiektach chętnie stosuje różne materiały: drewno, ceramikę, tworzywa sztuczne, tkaninę i aluminium. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i poza granicami kraju; prezentowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych. Sześciokrotny pobyt artystki na Haiti w latach 2011-2013 wiązał się z założeniem oraz kierowaniem Pracownią Rzeźby Fonte d’Aluminium w Jacmel. Program był wynikiem nawiązania współpracy z Solidarite Haitienne des Artistes Plasticienes oraz L’Alliance Francaise w Jacmel. Obejmował on artystów z terenów dotkniętych, niezwykle dramatycznym w skutkach, trzęsieniem ziemi z 2010 roku.

Kurator wystawy: dr Adriana Majdzińska

Małgorzata Kręcka-Rozenkranz, Miłość i inne demony
Wernisaż: 19 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 27 lutego 2015 roku
Galeria ASP
ul. Chlebnicka 13/16
Gdańsk

Dodaj komentarz