Piotr Janas na serio w Gdańsku

Od 14 lutego w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 będzie można oglądać wystawę prac Piotra Janasa pt. ostatnie prace.

Piotr Janas, „ostatnie prace” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Janas, „ostatnie prace” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas jednej z rozmów Piotr Janas powiedział, że maluje w tonacji serio. Prezentowany na wystawie ostatnie prace cykl najnowszych obrazów Janasa jest rozwinięciem tego sposobu myślenia w kierunku na zimno. Również sam fakt, że artysta nie zaprzestaje poszukiwań; nie pozwala zaschnąć na płótnie swojej koncepcji na malarstwo – dodaje tonacji na serio egzystencjalnego kolorytu.

W cyklu ostatnie prace Janas umywa ręce. Nabiera dystansu. Nie chce zmagać się z substancją – chce zarządzać kompozycją. ostatnie prace nie posiadają zatem tej swoistej gorączki, frywolnej lekkości i punkowego ‘pink fun’u’ balansującego na granicy dobrego smaku, obciachu, naiwności lub okrucieństwa. Janas chce malować sztucznie. Na płótnach zanika czystość koloru i wyraźnie zaznaczone kontury formy. Bezkształtna plama powiększa się wychodząc za płótno tworząc tzw. tapiserię – szaroczarną rozlewającą się bezkształtną masę, gdzie poszczególne fragmenty mikrostruktur stają się całością obrazu, a poszczególne jego części zostają rozciągnięte w czasie i na całej przestrzeni płótna. Ten nowy etap to zombie formalizm, gdzie całe napięcie stłumione zostaje pod powierzchnią farby. Teraz wszystko rozgrywa się podskórnie – a tak naprawdę ukryte przed wzrokiem. Obraz staje się obiektem z własną nieopowiedzianą historią; przestaje być metaforą materialności życia; gdzie tłusta plama farby olejnej była dla artysty metonimią ludzkiego losu.

Piotr Janas (ur. 1970) mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą.

Kuratorka: Patrycja Ryłko

Piotr Janas, ostatnie prace
Wernisaż: 13 lutego 2015 roku, godz. 19.30
Spotkanie artysty z Jakubem Banasiakiem: 13 lutego 2015 roku, godz. 18.30
Wystawę będzie można oglądać do 29 marca 2015 roku
Gdańska Galeria Miejska 2
ul. Powroźnicza 13/15
Gdańsk

Dodaj komentarz