Orbitowski z lat 60-tych w Galerii Artemis

Od 19 lutego w krakowskiej Galerii Artemis będzie można oglądać wystawę pt. Orbitowski lata 60-te. Prace na papierze Janusza Orbitowskiego.

Autor pracy: Janusz Orbitowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Janusz Orbitowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa nasza obejmuje prace artysty z lat 1966-67 i z 1970 rok. Są to prace młodzieńcze, ale już wykazujące malarską samoświadomość twórcy. Jego uwaga jest skoncentrowana na formach geometrycznych, którymi zabudowuje płaszczyznę obrazu i na barwnej ekspresji tych wielokolorowych, płaskich form. Czasem wydobywają się one – jasne, nawet z pociągnięciami pędzla bielą – z ciemnej przestrzeni tła czerni i fioletu. Kiedy indziej ciemne walorowo – w brązie, zieleni, zgasłym oranżu czy czerni, pływają na jasnym tle. Materia malarska jest w tych pracach niejednolita, rozwibrowana widocznymi dotknięciami pędzla. Formy: prostokąty, kwadraty, trójkąty i półkola czasem , zwłaszcza we wcześniejszych pracach, bywają obwiedzione grubą, ciemną kreską konturową. Nie są one wykreślone z geometryczną skrupulatnością, ale odkształcone ze swobodą malarskiego gestu.

Te barwne kompozycje malowane przez młodego artystę akrylem na papierze świadczą o wówczas już dokonanym przez niego wyborze drogi twórczej na całe życie. To język geometrii miał być i stał się dla Orbitowskiego sposobem artykulacji jego myśli, doznań i emocji. W nim wypowiadał w wiele lat później, w dojrzałej twórczości, swoją tęsknotę za pięknem czystej natury, doskonałego rytmu i nieskalanej bieli. Ale już w tych wczesnych pracach daje się odczytać upodobanie artysty do równowagi, spokoju, do tak trudnej do osiągnięcia w chaosie i zgiełku świata, ciszy skupienia i kontemplacji. Zapowiadają one charakterystyczne dla twórcy dążenie poprzez syntetyzowanie i eliminacje do maksymalnej prostoty i ascezy. I to ta, w pierwszych już latach samodzielnych poszukiwań odnaleziona droga poprowadzi go do realizacji własnej, niepowtarzalnej wizji malarskiej.

Orbitowski lata 60-te. Prace na papierze Janusza Orbitowskiego
Wernisaż: 19 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Galeria Artemis
ul. Poselska 15
Kraków

Dodaj komentarz