Milan Kundera – Niewiedza

Kolejna książka Milana Kundery w Wydawnictwie W.A.B. – Niewiedza w przekładzie Marka Bieńczyka – ukaże się 18 lutego.

Milan Kundera „Niewiedza” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Milan Kundera „Niewiedza” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Rok 1969. Aksamitna Rewolucja w Czechosłowacji. Irena właśnie spodziewa się drugiego dziecka. Za mężem decyduje się wybrać los emigrantki i budować namiastkę nowego, lepszego życia w obcym kraju. Mijają lata. Martin umiera, także żona Josefa oddaje ostatnie tchnienie. Irena i Josef. Poza wdowieństwem łączy ich naprawdę wiele: dawna miłość, emigracja i decyzja o wielkim powrocie do ojczyzny po dwudziestu latach banicji.

Kundera nieustannie powtarza gest zrywania z przeszłością. Sam również odrzucił swoją przeszłość sprzed Żartu, młodzieńcze wiersze, zaangażowanie w socjalizm – dzisiaj nie wspomina już o tym. W jego powieściach bohaterowie również zrywają z przeszłością. Nie zawsze im się to udaje.

Justyna Sobolewska, Gazeta Wyborcza

Milan Kundera (ur. 1929 r.) – czeski i francuski pisarz i eseista. Dorastał w okresie okupacji niemieckiej, przyjął poglądy marksistowskie, został dwukrotnie usunięty z partii za działalność antypartyjną; zaangażowany w Praską Wiosnę. W 1968 r. teksty Kundery trafiły na czarną listę. Autor m.in. Nieznośnej lekkości bytuWalca pożegnalnegoŻartu. Najnowsze książki Milana Kundery, pisane w języku francuskim, na prośbę autora nie są tłumaczone na język czeski.

Milan Kundera Niewiedza
Premiera: 18 lutego 2015 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz