Michalina Wawrzyczek-Klasik na pograniczu grafiki i instalacji

Od 4 marca w krakowskiej Galerii Eksperyment będzie można oglądać wystawę prac Michaliny Wawrzyczek-Klasik zatytułowaną Pomiędzy.

Autorka pracy: Michalina Wawrzyczek-Klasik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Michalina Wawrzyczek-Klasik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Michaliny Wawrzyczek-Klasik powstają z potrzeby kreowania nowej, osobistej przestrzeni, z którą konfrontuje odbiorcę. Buduje ją za pomocą różnorodnych mediów: obrazów, które ustawia w obiekty, wielkoformatowych serigrafii oddziałujących iluzją przestrzeni oraz instalacji wideo, w których ożywają elementy poprzednich prac. Te formy wypowiedzi traktuje jako wzajemnie dopełniające się, wychodzące poza medium, w szerszy kontekst instalacji czy przestrzeni galerii.

Projekt Pomiędzy, prezentowany w Galerii Eksperyment, składa się z cyklu monumentalnych serigrafii. Format prac dostosowany do proporcji człowieka, iluzja bryły oraz aranżacja zsynchronizowana z przestrzenią galerii sprawiają, iż realizacja angażuje widza. W grafikach organiczne kształty zostały połączone z abstrakcyjnymi formami, nawiązującymi do architektury. Elementy te użyte są w celu zapisu postrzeganych zjawisk, ich przekształcenia i transpozycji.

Celem jest stworzenie realizacji na pograniczu wystawy grafiki i instalacji. Przełamuje ona stereotypowe podejście do grafiki i pozwala odbiorcy znaleźć się w przestrzeni organizowanej przez grafikę. Przestrzeni, która silnie oddziałuje na odbiorcę, otaczając go.

Michalina Wawrzyczek-Klasik – absolwentka ASP w Katowicach, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Serigrafii prof. Waldemara Węgrzyna w 2010 roku. Prezentacje do dyplomu w Pracowni Malarstwa prof. Ireneusza Walczaka oraz Pracowni Intermediów prof. Adama Romaniuka. Stypendystka Ministra Kultury, dwukrotnie nominowana do Grand Prix Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą.

Koordynator: Tomasz Mińczuk

Michalina Wawrzyczek-Klasik, Pomiędzy
Wernisaż: 4 marca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 25 marca 2015 roku
Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych, Galeria Eksperyment
Rynek Główny 29, II p.
Kraków

Dodaj komentarz