Grafika gra sztuki zabrzmi w Szczecinie

Od 14 lutego w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Grafika gra sztuki.

„Grafika gra sztuki”, plakat wystawy, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Grafika gra sztuki”, plakat wystawy, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym celem wystawy jest zwrócenie uwagi na to, co zazwyczaj w grafice skrywane, czyli na etap od powstania pierwszej idei, przez kształtowanie matrycy, po etap procesu artystyczno-warsztatowego poprzedzającego i prowadzącego do powstania odbitki. One same nie będą przedmiotem wystawy, zostały programowo wyłączone, aby nie przesłaniać niezwykłości graficznego myślenia.

W tworzeniu matrycy i w procesie odbijania/drukowania zawarta jest kwintesencja graficznego myślenia nie wprost. Po czterech wiekach warsztatowych i technicznych eksperymentów owa graficzna inteligencja zaczęła promieniować na inne dziedziny sztuki, grafitując je i wyprzedzając przemiany, jakie nastąpiły w procesie pomnażania obrazów (symulakryzacji). Jakby na przekór tego historycznego już procesu nieograniczonego powielania cyfrowego, który się ostatecznie dokonał na początku XXI wieku, gra grafiki może być obecnie obserwowana z innej perspektywy. Zamiast podążać po śladach-odbitkach, można rozumieć grafikę jako fenomen myślenia, wspomnianą inteligencję graficzną, odzwierciedlony w tworzeniu matrycy i jej potencjalnego, choć nie zawsze realnego obrazu.

Szkoła Sztuk Pięknych, a od 1932 roku Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie była i jest miejscem, gdzie refleksja nad grafiką przybierała postać artystycznego eksperymentu cenionego na świecie. Tak jest też współcześnie – proces artystyczny i dydaktyczny jest tu w zintegrowany sposób oparty na nauce myślenia i konceptualizacji grafiki artystycznej, czego wynikiem jest świadomy i twórczy wybór warsztatu.

Grafika gra sztuki to wystawa przygotowana przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kurator: Dorota Folga-Januszewska
Współpraca kuratorska: Krystyna Milewska, Dorota Obalek
Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Grafika gra sztuki
Wernisaż: 12 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 5 kwietnia 2015 roku
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
Szczecin

Dodaj komentarz