• 2015-02-10

O spotkaniu trzech pokoleń | Niewidzialny chłopiec

14 lutego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera spektaklu Niewidzialny chłopiec w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

„Niewidzialny chłopiec”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Niewidzialny chłopiec”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Tymoteusz Karpowicz – wybitny poeta i dramaturg – powraca na scenę po trzydziestu siedmiu latach od ostatniej wrocławskiej premiery. Pomiędzy 1958 a 1978 rokiem zaprezentowano w teatrze przy ul. Rzeźniczej osiem jego dramatów. Jak ustalił historyk teatru Rafał Węgrzyniak, na żadnej innej scenie w Polsce jego utwory nie były grane tak często. Jako pierwszy wprowadził Karpowicza na tę scenę Jerzy Jarocki, potem zajmowali się nim przede wszystkim Andrzej Witkowski i Kazimierz Braun. Marek Fiedor obejmując w 2012 roku dyrekcję WTW postawił sobie za cel między innymi przywrócenie twórczości Karpowicza teatrowi.

I tak w 2013 roku odbyły się prapremierowe realizacje Dźwiękowego zapisu doliny, słuchowiska transmitowanego przez Radio Wrocław, oraz Odwróconego światła – zdarzenia teatralnego według poematu Karpowicza; obydwie w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Ta sama reżyserka prezentuje teraz prapremierę niepublikowanego Niewidzialnego chłopca – dramatu napisanego w 1968 roku, zatrzymanego przez cenzurę, który stawia pytania o granice oraz źródła wolności, odpowiedzialności w skali indywidualnej i społecznej.

Niewidzialny chłopiec opowiada o spotkaniu trzech pokoleń rodziny, której studiujące dzieci przeżyły unikalny rok – jedenastomiesięczny (rok 1968). Towarzyskie spotkanie z udziałem Doktora i Służącej zostaje zakłócone przeczuciem obecności niewidzialnego chłopca, który staje się milczącym partnerem dyskusji lub raczej słuchaczem monologów wygłaszanych przez bohaterów.

Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyserię studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej. W 2014 obroniła doktorat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Od sezonu 2014/2015 kierowniczka artystyczna Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Reżyseria: Weronika Szczawińska
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Senografia i kostiumy: Natalia Mleczak

Obsada:

  • Ojciec – Jerzy Senator
  • Matka – Ewelina Paszke-Lowitzsch
  • Dziadek – Zdzisław Kuźniar
  • Syn – Konrad Wosik [gościnnie]
  • Córka – Anna Kieca
  • Doktor – Krzysztof Boczkowski
  • Służąca – Jolanta Solarz
  • oraz Krzysztof Kaliski

Spektakl Niewidzialny chłopiec
14 lutego 2014 roku
Wrocławski Teatr Współczesny

Dodaj komentarz