Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary

18 lutego Wydawnictwo Czarne opublikuje książkę Lawrence’a Wrighta Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary. To analiza świata scjentologii, która powstała na podstawie materiałów archiwalnych oraz ponad dwustu wywiadów przeprowadzonych z obecnymi i byłymi członkami Kościoła.

Lawrence Wright „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Lawrence Wright „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Swą opowieść autor osnuł wokół życiorysów dwóch najświętszych dla scjentologów postaci: autora powieści science fiction L. Rona Hubbarda, w którego niespokojnym umyśle zrodziła się idea nowej religii, idealnie dopasowanej do kryzysu duchowego, jaki dotknął Amerykę po II wojnie światowej, oraz Davida Miscavige’a, ambitnego i bezwzględnego następcy Hubbarda, któremu przypadło w udziale trudne zadanie utrzymania pozycji Kościoła w obliczu ciągłych skandali i problemów prawnych.

Wright pokazuje, w jaki sposób Kościół zabiega o pozyskanie w swe szeregi gwiazd, takich jak Tom Cruise czy John Travolta, i jak wykorzystuje ich do realizacji własnych celów. Przedstawia też losy osób, które już w dzieciństwie z entuzjazmem przyjęły idee Hubbarda i zgodziły się mu służyć przez miliard lat. Nie stroni również od relacji z pierwszej ręki: pisze o przemocy, wyzysku, bezwzględności i morderczej dyscyplinie. Owoc jego pracy to coś więcej niż zwykły tekst demaskatorski – Wright odkrywa bowiem prawdziwą istotę tej kontrowersyjnej instytucji religijnej, chronionej przez amerykańską konstytucję.

Książka znalazła się w finale National Book Award i National Book Critics Circle Award.

Lawrence Wright Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary
Premiera: 18 lutego 2015 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz