Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy – nowy projekt MNW i PISF

25 lutego w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpocznie się nowy cykl filmowy poświęcony malarstwu w filmach Andrzeja Wajdy. Zajęcia są częścią projektu Akademia Polskiego Filmu organizowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy”, Kino MUZ, Muzeum Narodowe w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy”, Kino MUZ, Muzeum Narodowe w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W zajęciach poświęconych inspiracjom malarskim w filmach Andrzeja Wajdy wezmą udział studenci Uniwersytetu Warszawskiego, będą one również dostępne dla wolnych słuchaczy.

W latach 1946–50 Andrzej Wajda studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nie został malarzem, ale malarstwo w jego filmach uobecnia się w formie cytatów i różnego rodzaju nawiązań. Inspirująca dla reżysera była twórczość artystów takich jak Andrzej Wróblewski, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Artur Grottger, Maksymilian Gierymski, Jan Matejko, Edward Hopper, Théodore Géricault czy Francisco Goya.

Akademia Polskiego Filmu KINO MUZ – Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy to semestralny kurs składający się z projekcji filmów oraz z wykładów o twórczości Andrzeja Wajdy, o kinie polskim i o historii malarstwa. W programie przewidziano projekcje dwunastu fabularnych filmów tego reżysera powstałych w przeciągu ponad półwiecza – od 1954 roku do 2009 roku, a także film dokumentalny Andrzej Wajda. Muzeum wyobraźni. Inspiracje (w reżyserii Andrzeja Wajdy i Marka Brodzkiego). Wykładowcy APF Kino MUZ dokonają analizy filmów Andrzeja Wajdy pod kątem inspiracji i nawiązań malarskich, będą zestawiać kadry z obrazami i zastanawiać się, jak cytaty malarskie wpływają na interpretację filmów. Zajęcia prowadzić będą zarówno filmoznawcy, jak i historycy sztuki związani z różnymi polskimi ośrodkami i instytucjami, między innymi prof. Tadeusz Lubelski czy Anda Rottenberg.

Podczas oprowadzań po galeriach stałych Muzeum Narodowego w Warszawie uczestnicy obejrzą obrazy twórców ważnych dla Andrzeja Wajdy. Karnet na zajęcia uprawnia także do wstępu do Muzeum Narodowego w Warszawie przez cały czas trwania kursu.

Organizatorami cyklu są: Muzeum Narodowe w Warszawie i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy
W ramach projektu Akademia Polskiego Filmu
Cykl zajęć rozpocznie się 25 lutego 2015 roku
Kino MUZ, Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz