Lesław Miśkiewicz z obliczami geometrii w Oku dla Sztuki

Od 26 lutego w krakowskiej galerii Oko dla Sztuki będzie można oglądać wystawę prac prof. Lesława Miśkiewicza pt. Oblicza geometrii. W ramach ekspozycji zostaną zaprezentowane drzeworyty i grafiki komputerowe z lat 1968–2015.

Leszek Miśkiewicz, Bez tytułu, drzeworyt, 1996 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Miśkiewicz, Bez tytułu, drzeworyt, 1996 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Oblicza geometrii prezentuje prace graficzne wybitnego polskiego artysty Lesława Miśkiewicza, reprezentującego łódzkie środowisko graficzne. Po czasie poetyckich poszukiwań i odkryć w tradycyjnej technice drzeworytu, artysta odnalazł się w cyfrowym świecie grafiki. W pracach zaobserwować można ciekawe przejście stylistyczne od pękających membran zapisywanych w twardych powierzchniach drewnianych do przestrzeni minimalistycznych, czystych z odmienną dynamiką i rytmem. Forma i tradycja czarno-białej odbitki graficznej stała się potencjalną możliwością dla niezwykle erudycyjnej, innowacyjnej wypowiedzi artysty.

Lesław Miśkiewicz (ur. 1953) – odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, dyplom w 1978 roku w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka oraz w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego. Od 1977 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, a od 1995 w Instytucie Informatyki Politechniki Łódzkiej. Zajmuje się grafiką i malarstwem.

Autor dziesięciu wystaw indywidualnych. Wziął udział w ponad stu wystawach zbiorowych. Jest laureatem nagród na wystawach międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in: II Nagrody na Międzynarodowym konkursie na grafikę z okazji 1500-lecia urodzin św. Benedykta (1983), II Nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze (1987, 1989, 1996), Nagrody na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1988), Nagrody honorowej na XI Międzynarodowym Biennale Drzeworytu w Bańskiej Bystrzycy (1990) oraz Medalu honorowego na 11. Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi (2002). Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów niemieckich, francuskich, japońskich, kanadyjskich, brytyjskich oraz w muzeach w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Jeleniej Górze, Toruniu.

Koordynator: Tomasz Mińczuk

Oblicza geometrii
Prof. Lesław Miśkiewicz. Drzeworyty i grafiki komputerowe z lat 1968–2015
Wernisaż: 26 lutego 2015 roku, godz. 16.00
Wystawę będzie można oglądać do 22 marca 2015 roku
Oko dla Sztuki, galeria prowadzona przez SMTG
Hol Budynku B Krakowskiej Akademii, ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
Kraków

Dodaj komentarz