Jutta Ditfurth – Baron, Żydzi i naziści

18 lutego wydawnictwo Świat Książki opublikuje książkę Jutty Ditfurth Baron, Żydzi i naziści.

Jutta Ditfurth „Baron, Żydzi i naziści” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jutta Ditfurth „Baron, Żydzi i naziści” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Za mitem zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku kryje się szczególny antysemityzm niemieckiej szlachty XIX i XX wieku. W kręgach arystokratycznych często uważano Żydów za obcych rasowo, za zagrażających szlacheckiej czystości krwi. Do 1945 roku nie mieli oni czego szukać na zamkach i w dobrach rycerskich. To rzekomo Żydzi ponosili winę za rewolucje, klęski wojenne, obalenie monarchii i stworzenie Republiki Weimarskiej. Nienawiść do Żydów manifestowano bez jakichkolwiek skrupułów.

Po upadku muru berlińskiego Jutta Ditfurth jedzie do NRD, gdzie trafia na sprzeczności związane ze swoim pochodzeniem. Podąża śladami błyskotliwego ciotecznego pradziadka, barona Börriesa von Münchhausena, autora ballad, który wydawał się przyjacielem Żydów…

Jutta Ditfurth (urodzona w 1951 roku w Würzburgu) jest socjolożką, publicystką i działaczką polityczną. Pracowała między innymi jako reporterka w Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckim i w Stanach Zjednoczonych. W latach osiemdziesiątych XX wieku była przewodniczącą Partii Zielonych, w 1991 roku wystąpiła z niej i w tym samym roku została współzałożycielką Lewicy Ekologicznej. Opublikowała kilkanaście książek, między innymi: Feuer in die HerzenGegen die Entwertung des Menschen (1997), Ulrike Meinhof. Die Biografie (2007) i Krieg, Atom, Armut. Was sie reden, was sie tun: Die Grünen (2011).

Jutta Ditfurth Baron, Żydzi i naziści
Premiera: 18 lutego 2015 roku
Wydawnictwo Świat Książki

Dodaj komentarz