Darek Foks z nową poezją w Biurze Literackim

Darek Foks, ubiegłoroczny laureat Silesiusa za całokształt twórczości, wraca z nową książką. Tablet taty ukaże się 9 marca w Biurze Literackim.

Darek Foks (źródło: materiały prasowe)

Darek Foks (źródło: materiały prasowe)

Przy okazji przyznania Nagrody Silesius Darkowi Foksowi Grzegorz Jankowicz pisał w Tygodniku Powszechnym:

Nie znajdziemy w jego poezji uładzonych formuł ni kojących opowieści. Foks zaprasza nas do rozmowy na temat języka, za pomocą którego odnosimy się do świata i do siebie, próbując zrozumieć oraz uporządkować jednostkowe i zbiorowe doświadczenia. Zaczynał od postmodernistycznych gier z konwencjami, wskazując na uproszczenia i uroszczenia obecne w naszej wspólnej mowie. Później zajmował się polską mitologią historyczną, wietrząc archiwum pamięci. W ostatnich książkach uprawia poezję elementarną: za pomocą minimalistycznej formy Foks doprowadza swoje pisarstwo (ale także poetycką polszczyznę) do ściany, obiecując zarazem nowe otwarcie, orzeźwiającą zmianę.

Tablet taty jest kolejnym elementem tej konsekwentnej układanki.

Darek Foks (ur. 1966) – poeta, prozaik. Ostatnio opublikował książki: Rozmowy z głuchym psem (2013), Debordaż (obszerny wybór wierszy i prozy pod redakcją Joanny Orskiej; 2014) i Susza (2014). Laureat m.in. Nagrody TVP Kultura za książkę Co robi łączniczka (wspólnie ze Zbigniewem Liberą). Znalazł się wśród nominowanych do Paszportu Polityki (2000, 2004), Nagrody Literackiej Gdynia (2006, 2013, 2014), Nagrody Literackiej Nike (2014) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011, 2013). W 2014 roku otrzymał Silesiusa za całokształt twórczości.

Darek Foks Tablet taty
Premiera: 9 marca 2015 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz