Średniowieczne kościoły halowe w Muzeum Architektury we Wrocławiu

12 lutego o godz. 17.00 we wrocławskim Muzeum Architektury odbędzie się wernisaż Halowe kościoły z XIV wieku na Śląsku. Wystawa potrwa do 20 marca.

Wrocław, kościół NMP na Piasku, wspornik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wrocław, kościół NMP na Piasku, wspornik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest efektem wieloletnich badań Profesor Hanny Kozaczewskiej-Golasz z Instytutu Historii Architektury Politechniki Wrocławskiej nad gotyckimi kościołami halowymi na Śląsku.

Ekspozycję stanowi dokumentacja osiemnastu śląskich świątyń halowych, obejmująca liczne fotografie, rysunki pomiarowe i rekonstrukcyjne, wykonane przez autorkę przy współpracy studentów, doktorantów i młodych pracowników naukowych Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Typ świątyni o układzie halowym pojawił się na Śląsku już w początkach XIII wieku, zaś szczególną popularność zyskał w wieku XIV. Działający w tym czasie na Śląsku architekci, sięgając do wzorów z różnych krajów, stworzyli własną odmianę gotyku, odznaczającą się przestronnością, asymetrią i dynamiką.

Do dziś podziw budzi śmiałość i nowatorstwo formy oraz rozwiązań przestrzennych i konstrukcyjnych świątyń halowych będących ich dziełem, jak choćby kolegiaty św. Krzyża czy kościoła NMP Na Piasku we Wrocławiu

Wystawa Halowe kościoły z XIV wieku na Śląsku
Od 12 lutego do 20 marca 2015 roku
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz