Islandzka podróż przez Smutek aniołów

18 lutego w Wydawnictwie W.A.B. ukaże się powieść Smutek aniołów Jóna Kalmana Stefánssona, laureata Islandzkiej Nagrody Literackiej.

Jón Kalman Stefánsson, „Smutek aniołów” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jón Kalman Stefánsson, „Smutek aniołów” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Na Islandii nie ma wiosny, nie ma łatwo przejezdnych dróg. Jest tylko śnieg – smutek aniołów, który okrywa całą wyspę grubą pierzyną, by chronić i zabijać, łączyć i rozdzielać. Gdy osieroconemu chłopakowi udaje się wreszcie znaleźć swoje miejsce i troskliwych opiekunów, musi porzucić listy od matki, wiersze i perspektywę nauki. Razem z listonoszem Jensem udaje się w długą podróż na północ. Tam, gdzie nikt przy zdrowych zmysłach nie wyrusza o tej porze roku – przynajmniej nie bez powodu.

Jón Kalman Stefánsson (ur. w 1963 r.) – pisarz islandzki z Reykjavíku. Studiował literaturoznawstwo, ale nie ukończył studiów. Był nauczycielem literatury w szkole. Pisał dla gazety Morgunblaðið i dla islandzkiego państwowego radia. Jest autorem kilku tomów wierszy i opowiadań, a także powieści. W roku 2011 nakładem W.A.B. ukazała się jego książka Niebo i piekło. Laureat Islandzkiej Nagrody Literackiej.

Jón Kalman Stefánsson, Smutek aniołów
Premiera: 18 lutego 2015 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz