Joanna Duda w Trafostacji Sztuki

Od 7 lutego w Trafostacji Sztuki w Szczecinie można oglądać wystawę prac Joanny Dudy pt. Track(s).

Grafika promująca projekt „Track(s)” realizowany przez Joanną Dudę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafika promująca projekt „Track(s)” realizowany przez Joanną Dudę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Duda, jedna z najciekawszych osobowości młodego pokolenia na europejskiej scenie muzycznej, została zaproszona do udziału w kolejnej odsłonie Trafo Plug In: Project Room. W swojej instalacji pod tytułem Track(s) artystka skonfrontuje fragmenty nagrań pochodzące z kaset wideo znalezionych w domowym archiwum ze swoją dojrzałą twórczością. Redefinicja przeszłości w zderzeniu z teraźniejszością nastąpi za pomocą różnorodnych mediów oraz we współpracy z pochodzącą z Gdańska performerką Katarzyną Pastuszak.

Na zdjęciu: Joanna Duda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Joanna Duda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncepcja mojego grania na fortepianie ma w sobie niezliczoną ilość inspiracji muzycznych i sytuacyjnych. Podświadomy, a zarazem bezpośredni wpływ na styl grania mają lata ćwiczeń w szkole i na Akademii Muzycznej. W sąsiednich salach – ćwiczeniówkach szlifowali warsztat inni pianiści, co tworzyło razem dwie lub trzy, nie wiedzące o sobie nawzajem, płaszczyzny. Bawiło mnie granie w tym samym pulsie z jedną z nich, czasem powtarzałam dokładnie to samo i czekałam na odpowiedź zza ściany. Zwłaszcza, gdy wiedziałam, kto obok ćwiczy, korciło mnie, aby go sprowokować jego własną frazą.

To, co wryło się najmocniej w moje audytywne wspomnienia, to spacer długim korytarzem, zwanym przez nas pianistycznym, o różnych porach dnia. Mieściły się w nim sale z fortepianami – ćwiczeniówki tylko dla pianistów. Późnym popołudniem, kiedy praktykowali nasi pilni wirtuozi, na korytarzu królował nawał decybeli układający się w bezkształtną masę dźwiękową, która – wespół z zapachem pasty do podłogi i niemrawym światłem sączącym się z kulistych żyrandoli – jest kwintesencją szkoły na Gnilnej z tamtych czasów. W miarę upływu dnia, kakofonia przeradzała się w uporządkowane warstwy, w których można było rozróżnić poszczególne utwory. Niejednokrotnie warstwy te, pomimo niezależności, zgrywały się w całkiem logiczną całość, niczym nieświadomy DJ’ing w swej pierwotnej i czystej formie. Natomiast moment, w którym ciszę przerywał ledwo majaczący motyw dobiegający z najdalszej sali na drugim piętrze, miał w sobie niewytłumaczalną magię.

Joanna Duda

Kuratorka: Justyna Werbel

Joanna Duda, Track(s)
Wernisaż: 6 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 kwietnia 2015 roku
Trafo Plug In: Project Room
Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz