Jerzy Plucha o życiu w Arkadii

Od 13 lutego w BWA Galerii Zamojskiej będzie można oglądać wystawę prac Jerzego Pluchy pt. Życie w Arkadii.

Jerzy Plucha, „Życie w Arkadii”, BWA Galeria Zamojska, zaproszenie na wystawę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Plucha, „Życie w Arkadii”, BWA Galeria Zamojska, zaproszenie na wystawę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Jerzego Pluchy, oderwane od współczesnych prądów i mód plastycznych, rozwija się swym odmiennym, nietypowym rytmem. Artysta wychowany na starych mistrzach, wypracował własną, odrębną estetykę, pełną odniesień do najświetniejszych, dekoracyjnych osiągnięć okresu europejskiej Secesji z przełomu XIX i XX wieku.

Niezwykły nastrój figuratywnych płócien artysty, oparty jest na wyszukanej i pastelowej palecie barwnej. Baśniowość i szlachetność tego malarstwa, pogłębia zastosowanie technik malarskich zaczerpniętych z historii sztuki, co świadczy o bogatej wiedzy i doświadczeniu autora. Dzięki temu, możemy się zanurzyć w niezwykły świat, pełen łagodnej zadumy malarza i poety, jakim jest Jerzy Plucha.

Jerzy Tyburski

Jerzy Plucha – urodzony w 1951 roku, w Lubaczowie. W 1980 roku ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizacja konserwacja malarstwa i rzeźby polichromowanej. Obok pracy konserwatorskiej zajmuje się twórczością artystyczną. Uprawia malarstwo ścienne, sztalugowe oraz pastel. Bezpośrednio po studiach wykonywał głównie kopie dzieł dawnych mistrzów. Na przełomie lat 90. zajmował się własną twórczością artystyczną. Malował obrazy w konwencji realistycznej oraz abstrakcje. W latach 90. zarzucił całkowicie sztukę nieprzedstawiającą, by poświęcić się malarstwu realistycznemu. Malował martwe natury, pejzaże, sceny mitologiczne i alegorie. Z końcem lat 90. pojawił się w jego twórczości nowy temat – anioły. Cykl ten kontynuuje do dziś. W swoim dorobku ma szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju jak i poza granicami m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Jarosławiu, Przemyślu, Sandomierzu, Baranowie Sandomierskim, Tostedt /Niemcy/, Erd /Węgry/. Od początku lat 90. do 2003 roku wielokrotnie wystawiał swoje prace w Miejskim Domu Kultury oraz w Muzeum w Lubaczowie. Ważniejsze wystawy zbiorowe: Artefakty, Przemyśl, Sandomierz, 2005, 2006; międzynarodowa wystawa Wyznanie Europy, Erd, 2006, Stulecie ZPAP Rzeszów 2012, Pałac Sztuki we Lwowie 2012.

Wystawy indywidualne: BWA Przemyśl (abstrakcje), Budapeszt Dom Polski 2009, Jarosław – galeria u Attavantich 2010, Zamek w Krasiczynie (Baszta Królewska 2011). Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu 2014 (Świat Złotej Rybki). 2014 – Muzeum Kresów w Lubaczowie – Życie – po drugiej stronie lustra. Wiele prac z lat poprzednich i ostatnich znajdują się w kolekcjach Państwowych, kościołach oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Jerzy Plucha, Życie w Arkadii
Wernisaż: 13 lutego 2015 roku, godz. 17.00
BWA – Galeria Zamojska
ul. Staszica 27
Zamość

Dodaj komentarz