• 2015-02-07

Aspekty widzenia trzech kobiet w Galerii FF

7 lutego o godz. 18.00 w łódzkiej Galerii FF odbędzie się wernisaż Aspekty widzenia z udziałem autorek Ewy Martyniszyn, Lindy Parys oraz Agaty Szuby. Wystawa potrwa do 28 lutego.

Agata Szuba, „Garderoba” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Szuba, „Garderoba” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aspekty widzenia trzech kobiet: Agaty Szuby, Ewy Martyniszyn i Lindy Parys zwracają uwagę różnorodnością form, estetyk, rozwiązań technologicznych, ale również i takich wartości, dzięki którym możemy mówić o szczególnym podejściu do fotografii jako medium sztuki, które staje się zarówno narzędziem kreacji, jak i instrumentem służącym do świadomych wypowiedzi artystycznych. W realizacjach kluczowe znaczenie ma kulturowy dialog pomiędzy współczesnością a historycznymi tradycjami.

Agata Szuba w cyklu prac Garderoba dotyka tematu kostiumu i nagości. Jej inscenizowane fotografie, rejestrujące do-kamerowy performance, ukazują nagie kobiece sylwetki tonące w stercie ubrań, które znajdują się do nich w wyraźnej opozycji. Ciało jest znieruchomiałe i bezwolne, zaś ubrania zdają się dysponować żywą i agresywną energią.

Monidła Ewy Martyniszyn to pokolorowane monochromatyczne fotografie. Autorka zajmuje się tworzeniem monideł na zamówienie, nadając im nową wartość estetyczną o współczesnym wymiarze. Wszystkim realizacjom towarzyszy podobny sposób myślenia z uwzględnieniem postrzegania problemu w odniesieniu do konkretnych osób.

Innego rodzaju grę ze schematami kulturowymi podejmuje Linda Parys w realizacji Viva la Playa. Plaża w swoim rzeczywistym, jak i wirtualnym znaczeniu, ukazana jest jako miejsce szczególnego kultu ciała, jako świątynia cielesności – barwna i gadżeciarska. Portretowane święte plażowe, adorujące olejek do opalania czy butelkę wina, zderzają sakralne schematy kompozycyjne z popartowską estetyką, by opowiedzieć, jak banalne i najprostsze przedmioty potrafią stać się obiektami swoistego kultu.

Aspekty widzenia funkcjonują jako połączenie trzech różnorodnych światów, jednak o podobnym torze rozumowania. Autorki używają medium fotografii z pełną świadomością szerokiego kontekstu współczesnych technik obrazowania, wchodząc z nimi w rozmaite dialogowe relacje, zaś kreacja artystyczna traktowana jest przez nie zarówno jako czynność intelektualna, jak również przestrzeń kierowana emocjami.

Linda Parys (ur. 1987), fotograf i stylistka, właścicielka Fu-Ku ConceptStore& Studio Fotograficzne we Wrocławiu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Fotografia i Multimedia oraz Sztuka Mediów,Międzynarodowe Forum Fotografii Kwadrat, Akademię Wizażu i Stylizacji oraz Filologię Francuską na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się fotografią inscenizowaną oraz modową.

Agata Szuba (ur. 1985), absolwentka Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie obecnie pracuje jako asystentka. Zajmuje się fotografią, ilustracją i performancem. Wystawy indywidualne i zbiorowe, m.in. w BWA Wrocław, BWA Jelenia Góra, Halo Galeria w Olsztynie, Muzeum Fotografii w Goerlitz. Działa aktywnie w wydawnictwie pisma artystycznego Kontent.

Ewa Martyniszyn, magister sztuki ze specjalnością fotografia. Ukończyła Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu, specjalizację fotograficzną, studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydział Komunikacji Multimedialnej, dyplomy licencjacki i magisterski na poznańskiej ASP z wyróżnieniem. Od 2005 roku członek ZPAF.

Wystawa Aspekty widzenia
Kurator: Magdalena Świątczak
Od 7 do 28 lutego 2015 roku
Galeria FF w Łodzi

Dodaj komentarz