• 2015-02-06

Zew morza porwie Owoce i Warzywa

8 lutego w łódzkiej klubokawiarni Owoce i Warzywa odbędzie się projekcja przedwojennego filmu Zew morza w reż. Henryka Szary.

„Zew morza”, reż. Henryk Szaro (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zew morza”, reż. Henryk Szaro (źródło: materiały prasowe organizatora)

Potężny dramat życiowy pełen emocjonujących i sensacyjnych wydarzeń czyli Superszlagier, który obejrzeć musi cała Warszawa! – tak ówczesna prasa zachwalała Zew morza – najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego.

Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją rozgrywaną (po raz pierwszy w polskim kinie) na morzu. Film pełen jest scen plenerowych (Gdańsk, Gdynia, Puck), a także ujęć zrealizowanych na żaglowcu Lwów Szkoły Morskiej w Tczewie czy na torpedowcu Polskiej Marynarki Wojennej ORP Kujawiak. W filmie wykorzystano również: hydroplan, pociąg oraz samochody marki Morris (mrożący krew w żyłach pościg)

W obsadzie znane i lubiane gwiazdy tamtych czasów – Maria Malicka, Jerzy Marr, Nora Ney. Rolę 10-letniego chłopca otrzymał Tadeusz Fijewski i była ona filmowym debiutem jednego z największych polskich aktorów powojennych.

W następne niedziele lutego w klubokawiarni Owoce i Warzywa będzie można zobaczyć kolejne zrekonstruowane obrazy, w tym pierwszą ekranizację epopei narodowej – Pana Tadeusza:

  • 15 lutego Mogiła nieznanego żołnierza, reż. Ryszard Ordyński
  • 22 lutego Pan Tadeusz, reż. Ryszard Ordyński

Zew morza
Reżyseria: Henryk Szaro
Scenariusz: Stefan Kiedrzyński
Obsada: Maria Malicka, Krystyna Długołęcka, Antoni Różański, Józefa Modzelewska, Jerzy Marr, Tadeusz Fijewski, Mariusz Maszyński, Stefan Szwarc, Nora Ney
08 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Klubokawiarnia Owoce i Warzywa w Łodzi

Dodaj komentarz