Zdzisław Beksiński – rysunki w Centrum Kultury Zamek

Od 21 lutego w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę rysunków Zdzisława Beksińskiego zatytułowaną Bez tytułu. Wernisaż odbędzie się w 10. rocznicy śmierci artysty. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Zdzisław Beksiński, długopis, 1990 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Beksiński, długopis, 1990 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Blisko 80 prac Zdzisława Beksińskiego przede wszystkim z lat 50.60. i 70. oraz kilka z 90. XX w. wykonanych w technikach rysunku ołówkiem, kredką, węglem, tuszem, długopisem oraz piórem, będzie można oglądać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury Zamek. W rysunkach, obok motywów kosmologicznych i fantastycznych, dominują motywy erotyczne.

W liście do Piotra Dmochowskiego w 2001 roku Beksiński pisał:

(…) Wszyscy mamy wbudowany ten sam mechanizm popędu płciowego, ale wyobraźnia seksualna jest już indywidualną cechą, podobnie jak styl malarski. Podejrzewam, że nie istnieje norma, a jedynie dostosowanie się do wymogów określonej kultury.

Rysunki są unaocznieniem, zmaterializowaniem w technikach artystycznych obrazów zaczerpniętych z podświadomości artysty, będących zarazem symbolami stanów duchowych współczesnego człowieka. Ponure introwertyczne wizje Beksińskiego wyrażają jego lęki, osobiste przeżycia – wewnętrzne demony, które posiada każdy z nas, a które każda kultura zawiera w mitach i symbolach.

Drastyczność niektórych przedstawień dowodzi swobody artystycznej twórcy, który, tworząc w czasach PRL-u, nie pozwolił się ograniczyć żadnymi barierami, ani estetycznymi, ani zwyczajowymi. Rysunki Beksińskiego nie podlegają klarownym interpretacjom, zresztą sam artysta unikał przypisywania jego dziełom jakichkolwiek znaczeń. Odbiorca może sam zanurzyć się w jego wizjach, odkrywając piękno pod warstwą brzydoty. Artysta stosował różne techniki: rysunek ołówkiem, piórem, kredką, węglem, tuszem, długopisem, piórem, pojawiła się też cała skala poszukiwań formalnych.

(opis wystawy – materiały Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie)

Ze względu na charakter prezentowanych prac, wystawa rysunków Zdzisława Beksińskiego Bez tytułu posiada ograniczenie wiekowe i jest dostępna dla osób powyżej 16 roku życia.

Zdzisław Beksiński, Bez tytułu
Wernisaż: 21 lutego 2015 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 22 marca 2015 roku
Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Dodaj komentarz