• 2015-02-06

Powrót słynnych lamp w krakowskim BB

Galeria BB i Virtus Studio zapraszają na wystawę Lampy TAR Tomasza Andrzeja Rudkiewicza, zorganizowaną w ramach projektu Tak! Kupuję polski design

REFLEX, Tomasz Rudkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

REFLEX, Tomasz Rudkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z różnych projektów lamp, które zrealizowałem przez ostatnie 30 lat, wybrałem 5 wzorów: Reflex, Zeppelin, Tablet, Tripod i Avocado. Zmodyfikowałem je nieco, uprościłem i przystosowałem do produkcji seryjnej. Tak powstała kolekcja TAR, przykład nowoczesnego polskiego wzornictwa. Lampy TAR są całkowicie oryginalne – ich unikalne formy nie naśladują żadnych sławnych zachodnich produktów.  – Tomasz Rudkiewicz

REFLEX. Reedycja lamp zaprojektowanych w latach 80-tych. Lampy REFLEX były wtedy stałym i cenionym elementem polskiego designu i polskich wnętrz, m.in. występowały na planach filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Obecnie stalowe czasze lamp REFLEX są produkowane we Włoszech, zaś proces wykańczania i montaż realizowany jest w Polsce.

ZEPPELIN.Seria lamp oparta na zasadzie przejścia z dwuwymiarowych kształtów płaskich części, wycinanych numerycznie, do przestrzennych form trójwymiarowych.

TABLET. Lampa przeznaczona do oświetlenia miejsca pracy. Bardzo oszczędna.

TRIPOD. Lampa stojąca skonstruowana z różnych materiałów, jak metal, plastik, drewno.

AVOCADO. Wzorowana na owocu avocado, łączy dwa obce sobie materiały: kryształowe szkło i nowoczesny plastik. Minimalnie zużywa energię, poniżej 1 W.

AVOCADO PENDANT. Lampa wisząca w kształcie połówki avocado.

Wszystkie lampy TAR są zaprojektowane w oparciu o technologię światła LED.

AR jest przedsięwzięciem stworzonym przez firmę projektową NC.ART, działającą na polskim rynku od 1994 roku. Nazwa TAR powstała z pierwszych trzech liter imion i nazwiska Tomasza Andrzeja Rudkiewicza, głównego projektanta, współzałożyciela i współwłaściciela firmy NC.ART.

Tomasz Andrzej Rudkiewicz ukończył w 1974 roku studia na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej; w 1977 roku otrzymał dyplom na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa Lampy TAR Tomasza Andrzeja Rudkiewicza
Galeria BB w Krakowie

Dodaj komentarz