Marek Jaromski – Wszystko, o czym myślę…

Od 30 stycznia w Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie można oglądać wystawę prac Marka Jaromskiego. W ramach ekspozycji pt. Wszystko o czym myślę… zaprezentowanych zostanie łącznie 80 prac z zakresu grafiki, malarstwa, rysunku, a także dzieła należące do gatunku objet trouvé (ławka, wieszak), którym artysta przydał swój artystyczny i rozpoznawalny imprint.

Autor pracy: Marek Jaromski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Marek Jaromski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Jaromski (ur. 1953 w Kutnie), absolwent Akademii sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w 1980 w pracowni technik drzeworytniczych prof. Haliny Chrostowskiej). W latach 1980–1989 pracownik dydaktyczny w macierzystej uczelni, którą w 1989 opuszcza, by przenieść się na wieś oddaloną o 100 km od stolicy. Od tego momentu krajobraz Ponikwi Dużej, jej światło, a także mieszkańcy, stali bohaterami jego prac, a on sam kronikarzem tego miejsca.

Marek Jaromski należy do stowarzyszenia XYLON. Jest laureatem wielu nagród w międzynarodowych konkursach, m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie w 1988, Prix d’Honoreur na Światowym Triennale Grafiki Małego Formatu w Chamaliere we Francji (1997), czy nagrody na Międzynarodowym Triennale Rysunku w Norymberdze w 1985. Do niego należały I Nagrody w konkursie Grafika Roku w Warszawie w 1980 i 1995 roku.

Wystawie Marka Jaromskiego jako aneks będzie towarzyszył pokaz biżuterii artystycznej Andrzeja Kupniewskiego – absolwenta Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Marek Jaromski, Wszystko o czym myślę…
Wernisaż: 30 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Muzeum Ziemi Chełmskiej, Galeria 72
ul. Lubelska 55
Chełm

Dodaj komentarz