Alina Bloch ku wewnętrznemu Exodus

Od 6 lutego w warszawskim Domu Artysty Plastyka można oglądać wystawę prac Aliny Bloch pt. Exodus.

Alina Bloch, „Exodus”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alina Bloch, „Exodus”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Exodus to cykl instalacji malarskich składających się z obiektów malowanych na jedwabiu naturalnym, eksponowanych w galerii – to wejście eteryczną formą kolorowych jedwabnych, przezroczystych obrazów w kamienną przestrzeń architektury wnętrza.

Proponowana wystawa odnosi się w sposób bezpośredni do idei wolności wyboru, zadaniem jej jest stworzenie pola do wykreowania nastroju, a istniejąca architektura będąca kumulacją życia i cywilizacji jest kontrapunktem zaistniałej sytuacji artystycznej.

Ingerowanie delikatnością struktury, formy i koloru instalacji malarskiej w brutalną rzeczywistość miasta to próba odpowiedzi na wyzwania współczesności, próba oderwania na chwilę od wirtualnej przestrzeni wszechobecnego komputera (w biurze, w domu, w kawiarni)

Zwrócenie się do natury, do drugiego człowieka; wyjście, uwolnienie się od niewoli codzienności. Koncepcja projektu odnosi się do środowiska człowieka i poszukiwań miejsca idealnego, wewnętrznej potrzeby spokoju, ukojenia, wyciszenia. Poszukiwanie relacji i prowokowanie interakcji między widzami.

Kolorystyka kompozycji malarskich jest kontrapunktem do szarej codzienności miasta. Kolor ma energię, a odczucie koloru otwiera nowy wymiar naszej świadomości.

Alina Bloch z domu Grabarczuk – w 1981 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Wystawiennictwa u prof. Jacka Damięckiego. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Jana Lisa, a tkaninę artystyczną u prof. Wojciecha Sadleya. Tytuł doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne obroniła we wrześniu 2010. Obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Apoloniusza Węgłowskiego.

Była kuratorem wielu wystaw w galeriach DAP i Lufcik Okręgu Warszawskiego ZPAP. W 2007 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2009 roku i 2011 roku stypendystką Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych m.in. w: Zamościu (2001), Warszawie (2005,-06), Lublinie (2008), Łomży (2009).

Brała udział w wielu wystawach zbiorowych m.in.:5 Międzynarodowe Biennale Akwareli w Mexico City (2002), w cyklicznej wystawie Warszawa w Wilnie w Wilnie (2004), Warszawa w Kijowie w Kijowie (2004), Warszawa w Ułan Bator w Ułan Bator, Warszawa w Sofii w Sofii(2006), Warszawa w Berlinie w Berlinie (2006), 13 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi(2010).

Zajmuje się malarstwem na jedwabiu oraz malarstwem sztalugowym. Tworzy malarskie instalacje przestrzenne. Organizowała indywidualne akcje plastyczne w przestrzeni publicznej: w 2009 w Warszawie ul. Marszałkowska, Nowy Świat, Konstancin Jeziorna, w 2011 w Warszawie na Ursynowie. Udział w akcji ulicznej Akcja Traugutta w Warszawie (2011).

Alina Bloch, Exodus
Wernisaż: 5 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 15 lutego 2015 roku
Dom Artysty Plastyka, Galerie DAP1 i DAP2
ul. Mazowiecka 11A
Warszawa

Dodaj komentarz